Skip to content
Menu
Move&Flex гел в България
  • Home
  • Контакт
  • DMCA
  • Privacy Policy
Move&Flex гел в България

Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит

Posted on февруари 11, 2021

Защитена дисертация на тема „Клинична, рентгенологична и прогностична оценка на ранни ревматоиден артрит”. В момента работи в МЦ”Кючук Париж” и МБАЛ „Тримонциум” гр. Пловдив. 05/07/ · Медицински център Кючук Париж – orientandoo.com Адрес: гр. Пловдив, ул Георги Кондолов №43а Тел.: / ; Работно време: Всеки делничен ден от до часа. Управител / Счетоводство: / ; Факс: / Email: mc_kuchuk_parij_at_orientandoo.com Изследвала е за първи път в България АНТИ-ССР теста, който е високо специфичен за ранното диагностициране на ревматоиден артрит. Защитена дисертация на тема „Клинична, рентгенологична и прогностична оценка на ранни. както за псориазис, така и за голяма част от коморбидните състояния.

Редица ендогенни (ге-нетични) и екзогенни (околна среда, инфекции, стрес, начин на . Редовен докторант. Дисертация за научната и образователна степен „ДОКТОР” при Катедра Микробиология и Имунология, МУ-Пловдив, Научен ръководител: доц. д-р М. Мурджева. orientandoo.com Лекари.

Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит

Often they were accompanied by pleural effusions, that were undetectable in life and were found only on the autopsy table. Резултатите при изолиране на циркулираща ДНК макар и обещаващи имат някои Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит недостатъци: 1 ниска чувствителност поради оскъдно количество ДНК в изследвания материал; 2 ниска специфичност, поради факта, че пътищата на канцерогенеза са сходни при различните видове карциноми; 3 трудоемкост и сложност при техническата обработка на материала с цел откриване на мутациите Petkova1, V. Reduction in bronchial subdivision in bronchiectasis. Механизмът, по който дихателните нарушения по време на сън могат да бъдат предиспозиция за поява на инсулт е спорен. Една четвърт от българските деца опитват цигари преди 10 годишна възраст. Изводи 1. Bustin SA.

Georgiev1, D. Generally, medical management of bronchiectasis includes antibiotic therapy, mucolitics and chest physical therapy with postural drainage and chest clapping. Рачев: Това е може би най-топлата зима, откакто има метеорологични прогнози Декември беше с три градуса по-топъл от нормалното, януари си отиде с 2,5 до четири градуса по-топло от нормалното.
15 картини излагат на благотворителен търг за децата от социалните домове „Олга Скобелева“ и „Рада Киркович“ 9 пловдивски художници. Аукционът ще се проведе в петък в кафене на ул. „Леди Странгфорд“2. Първата му творба – повестта „Един ден на Иван Денисович“, е публикувана през г., по време на краткото размразяване, когато начело на СССР е Никита Хрушчов, и се превръща в сензация, тъй като заговаря за пръв път. Оценката му за диагнозата на ранния белодробен карцином обаче, остава неопределена, защото само % от. mg, филмирани таблетки.

Idea Advertising, 08/, Bulgaria, Еднократен прием, само за три дни Cъстав: 1 филмирана. Алтернативни методи на обучение по медицинска статистика и информатика: Дисертация за присъждане на образователна и научна степен „Доктор“ / Недялка Стайкова Петрова. – Пловдив: МУ – Пловдив, – с.

Thoracic Medicine Issue 3 by Мартин Николов – Issuu

Става ясно, че развитието на патологичен процес в отделен орган води до външна изява на заболяването с характерна симптоматика. Като се имат в предвид посочените съображения и мястото на EGFR и hTERT в белодробната канцерогенеза, целта на нашето изследване беше да се определи експресията им при пациенти с НДБК и такива с ХОББ и въз основа на тях да се оцени клиничната им стойност като ранни диагностични маркери. Въпреки че имат голяма чувствителност и специфичност, прилагането на тези маркери в клиничната практика с цел ранна диагноза все още остава неизяснено. Sleep Breath Стафкова Kostianev, D. Осъществени са полисомнографско изследване и транскраниална доплерова ултрасонография на лява и дясна средномозъчни артерии.

Налице е Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит отговор при продължителна антигенемия. Arch Dis Child. Schalldiagnostische Verfahren — die geschichte von Perkussion und Auskultation. Clinical aspects of ocular sarcoidosis. Tsang KW et al.
Саркоидозата е мултисистемно заболяване с неизвестна етиология, поразяващо предимно млади хора. Най-често се представя с хилусна лимфопатия, пулмонална инфилтрация, очни и кожни увреждания, и се характеризира с формирането на имунни грануломи в засегнатите органи 5, 7. Предполага се, че саркоидозата е полиетиологичен синдром, който се манифестира под влияние на различни агенти при наличие на предразполагащи фактори.

За потенциални причинители се посочват инфекции с микобактерии, вируси, гъби, протозои, йерсинии, хелминти и хламидии.
Налице е лимфопролиферативен отговор при продължителна антигенемия. Счита се, че определено място в патогенезата на саркоидозата имат нарушение в Т-клетъчния имунитет и В-клетъчната хиперреактивност. Предполага се алергия към фъстъчен прах, талк, цирконий, берилий. Черната раса в Америка и Южна Африка, както и скандинавците боледуват най-често от саркоидоза. Честота на заболяването варира в зависимост от възрастта, пола, расата и географското положение, и се определя на около В България тя е ниска – изчислява се на 8.
Жените са по-често засегнати.

Заболяването има сезонност: появява се през зимата и в ранна пролет. Засяга найчесто индивиди от двата пола между 25 и 40 години, поне що се отнася до скандинавските страни и Япония 1 , с втори пик — при жени над 50 годишна възраст. Саркоидозата се наблюдава по-често при непушачи и сред градското население. В зависимост от расата заболяването показва органна предиспозиция — екстраторакални манифестации, като хроничен увеит, се установяват повече при афроамериканци, еритема нодозум — при европейци, сърдечна и очна саркоидоза — при японци. Основна патоанатомична единица при саркоидоза са неказеифициращите грануломи, съставени от макрофаги, епителоидни клетки, гигантски многоядрени клетки — предимно тип Langhans, заобиколени от лимфоцити, моноцити, фибробласти.

Те се откриват в различни органи: бял дроб, лимфни възли, очи, кожа и др. Очната саркоидоза според Newman и кол. Следвайки системния ход на очното изследване можем да разгледаме най-честите интра- и екстраокуларни прояви при саркоидоза. Екстраокуларни прояви: В орбитата могат да се развият грануломни струпвания с картина на псевдотумор. Засягането на меките тъкани в орбитата е по-често при пациенти над 50 годишна възраст и при жени, като предно-долният квадрант в орбитата е предилекционно място на уврежданията 9. Под конюнктивата могат да се установят калцификати, които са резултат от смутена калциева обмяна.

Поразяването на слъзната жлеза при саркоидоза се представя с дакриоаденит, който най-често се последва от синдром на сухото око – кератоконюнктивитис сика, като вторично може да се развие синдром на Микулич с дифузен, твърд оток, както на слъзните, така и на слюнчените жлези. Саркоидни плаки по клепачите. Окуларни прояви: Всяка част от окото може да бъде засегната от саркоидоза. В роговицата предната прозрачна част на външната обвивка на очната ябълка промените са под формата на интерстициален кератит и са вторични. Могат да се наблюдават и калциеви отлагания под корнеалния епител, които са израз на смутена калциева обмяна.
Рядко може да се наблюдава нодуларен склерит. Развиващият се при саркоидоза преден увеит или иридоциклит може да има остър или хроничен ход.

СарТом II, април , бр. В предната камера отделни клетки, носени от термичния ток на камерната течност, заедно с протеини и фибрин образуват конгломерати, които под формата на полупрозрачни или белезникави зърнести едри образувания се отлагат по задната повърхност на роговицата. Друга характерна проява при иридоциклити със саркоидозна етиология са т. Възлите на Koppe се откриват по зеничната част на ириса и са по-дребни Фиг. Възли на Кьопе. В долната предна част на Фиг. Възли на Бусака. Саркоидозните иридоциклити се характеризират и с образуване на масивни задни синехии сраствания между задната повърхФиг. Задни синехии. Интермедиерният увеит може да протича симптомно зачервено око, фотофобия, замъглено зрение и асимптомно откриващ се при прецизно изследване, включващо биомикроскопия и фундобиомикроскопия.

Развиват се хориодити или хориоретинити, които са грануломатозни по своя характер. Хориоретинните грануломи са малки, бледожълти, надигнати, подобно на Дален-Фукс грануломите при офталмия симпатика, но малко поголеми от тях. Рядко грануломът може да е солитарен Фиг. Солитарен гранулом на хориоретината. Засягането на заден очен сегмент при очна саркоидоза се изразява в развитие и на ретинни и преретинни грануломи. Те са дискретни, сиво-белезникави надигания, локализирани пред екватора това е т. Освен самата ретина във възпалителния процес могат да бъдат въвлечени и съдовете й с развитие на перифлебити. При очна саркоидоза може да се наблюдава и периферна ретинна неоваскуларизация като израз на настъпваща ретинна исхемия.

Зрителният нерв макар и рядко, също може да бъде засегнат, като оптичната невропатия, при липса на незабавно и адекватно лечение, води до бърза и дефинитивна загуба на зрението. Могат да се развият фокален гранулом при него зрителната острота не се засяга , едем на папилата обикновено е с вторичен произход вследствие засягане на централната нервна система Фиг. Застойна папила. Международните критерии за диагноза на интраокуларна саркоидоза 3 включват седем признака: 1. Най-често наблюдаваните усложнения при очна саркоидоза са катаракта, вторична глаукома дължи се на зеничен блок или грануломи на ириса и хипотония на булба при продължително възпаление на цилиарното тяло.

Диференциална диагноза е необходимо да се направи и с хиперсензитивен алвеолит, грануломатоза от химични субстанции: берий, талк, силикон, колагенози – ревматоиден артрит, лупус еритематодес, дерматомиозит, склеродермия, синдром на Stevens – Johnson, антифосфолипиден синдром, амилоидоза и др. Терапията при очна саркоидоза включва използването на първо място на кортикостероиди — системно, субконюнктивално, парабулбарно, капково, както и антималарици, имуносупресори, нестероидни противовъзпалителни — по общ път и капково, съдоразширяващи пентоксифилин , циклоспорин А, абсорбенти на калций, антифибротични средства.
При резистентни случаи може да се приложи и радиотерапия. На Таблица 1. При очна локоидоза на първо място се прави с туберку- кализация с развитие на увеит прогнозата е лоза на очите.

В полза на последната са дан- умерено добра. По принцип най-сигурна след биопсия на конюнктивата. Жени БАЛ -лимфоцитоза. Statement on sarcoidosis. Bradley D. Ocular manifestations of sarcoidosis. Semin Respir Crit Care Med , 23 6 : Herbort C. Rao, M. Mochizuki et al. Hillerdal G. Niou, K. Osterman, B. Epidemiology and prognosis. A year European study. Am RevRespr Dis , James DG.

Sarcoidosis Postgrad Med J , N Engl J Med , 17 : Nunes H. Bouvry, P. Soler, D. Orphanet J Rare Dis.
Ohara K. Clinical aspects of ocular sarcoidosis. Eur Respir Monograph. Prabhakaran V. Saeed, B. Esmaeli, T. Sullivan et al. Orbital and Adnexal Sarcoidosis. Arch Ophthalmol , 12 : Кореспонденция: Доц. Чернева1, О. Георгиев1, Д. Петрова1, Д. Резултати: Генната експресия на всеки един от гените е определена като относително ниво на генната експресия — RQ relative quantity. Cherneva1, O. Georgiev1, D. Petrova1, D. Results: The gene expression level of each gene was calculated and given as a relative quantity — RQ.
EGFR gene expression was found in all lung cancer patients. The plasma levels of hTERT could be detected in 17 Недребноклетъчният белодробен карцином е водеща причина за смъртност сред онкологичните заболявания.

Въпреки съвременните подходи по отношение на диагнозата и терапията му, преживяемостта при това злокачествено заболяване не се е променила съществено. Причината за това се определя от факта, че добрата прогноза до голяма степен зависи от ранната диагноза на заболяването, когато шансът за радикално оперативно лечение е с най-голям успех. Съществуващите до момента подходи за ранна диагноза обаче, са или твърде инвазивни бронхоскопия , или са нечувствителни цитология на храчка, рентгенография и неспецифични компютърна томография. Рутинно ползваните в практиката туморни маркери не са достатъчно ефективни по отношение на ранното откриване на заболяването или като скринингови маркери.

Невъзможността на рутинните диагностичните методи за подобряване на ранната диагноза и преживяемостта, както и сравнително ниската им ефективност, са причини за липсата на скрининг при този карцином. Напредъкът на генно-експресионния анализ дава възможност за прилагането на тестове за ранна диагноза на НДБК. Има много проучвания, които доказват наличието на циркулираща ДНК с мутационни характеристики съвпадащи с тези в първичния тумор – онкогенни мутации 1, 13 , микросателитни аберации 4, 9 , и абнормно хиперметилиране на промотерите на гените 19, Прилагането на циркулиращата ДНК като диагностичен маркер, обаче има известни недостатъци — липса на специфичност по отношение на мутациите и трудното им доказване 8, 15, Доказването на свободни циркулиращи РНК е друг диагностичен подход при туморните заболявания.

Благодарение на полимеразната верижна реакция е доказано, че в периферната кръв на пациенти с НДБК е налице свободна РНК 6, 16, 28, Клиничното значение на този факт е ограничено поради ниската чувствителност на метода. За разлика от него полимеразната верижна реакция в реално време е много по-надеждна при доказването на продуктите на генната експресия и дава предпоставки за реално приложение в практиката 3, Анализът на няколко маркера също се ползва с предимство пред изследването на отделни параметри 26, Mitas et al, прилагат панел от три маркера за диагнозата на белодробния карцином Въпреки че имат голяма чувствителност и специфичност, прилагането на тези маркери в клиничната практика с цел ранна диагноза все още остава неизяснено.
За да бъде използван даден маркер за ранна.

Той трябва да може да се доказва неинвазивно в кръвта на пациенти с ранен карцином. Като се имат в предвид посочените съображения и мястото на EGFR и hTERT в белодробната канцерогенеза, целта на нашето изследване беше да се определи експресията им при пациенти с НДБК и такива с ХОББ и въз основа на тях да се оцени клиничната им стойност като ранни диагностични маркери. Материали и методи Пациенти и биологичен материал Проучването беше одобрено от етичната комисия към МУ, София.
Общо 45 пациента, с доказан недребноклетъчен белодробен карцином, диагностициран за периода ноември – юли , участваха в изследването.

Прецизното стадиране беше осъществено чрез рентгенография, бронхоскопия, комютърна томография първичния тумор — Т, ангажирането на лимфните възли — N и далечните метастази — М , съгласно критериите на Международната Система за Стадиране на белодробния карцином Хистологията е определена съгласно критериите на СЗО За целите на изследването бяха взети по 9 ml периферна кръв, преди извършването на диагностични и терапевтични процедури биопсия, резекция и др.
Нито един от участницте не е бил подлаган на химио- или лъчетерапия. Плазмата беше отделена чрез центрофугиране на 12 g за 15 мин. РНК беше изолирана в рамките на 20 мин. Чистотата и концентрацията на изолираната РНК беше определена с помощта на Nanodrop Преди обратна транскрипция РНК деградацията е изключена с помощта на електрофореза.

Обратната транскрипция е осъществена за 2 ч. Използвани са 40 цикъла на преамплификация. Реакцията беше осъществена в реплики за всеки пациент. Анализът беше осъществен в 96 ямкови плаки по инструкции на производителя.
С цел потвърждаване на специфичността на количествения PCR във всяка плака имаше реакции, в които не се съдържа проба. Количеството на PCR продуктите беше измерено чрез отчитане на интензитета на флуоресценция в края на всеки амплификационен цикъл. Анализ на данните Резултатите от количествения PCR са обработени с помощта на софтуеър – 1. Праговият цикъкл при всеки пациент е получен на базата на две независими измервания.
Беше приложен методът на относителна генна експресия.

Експресионното ниво — относителното количество — RQ relative quantity беше изчислено по формулата на Livak — delta delta Ct Всички са активни пушачи със среден брой пакетогодини — Нито един пациент не е бил с хематогенни метастази към момента на откриване на заболяването.
Групата от пациенти с ХОББ включва тридесет и седем мъже и три жени на средна възраст — Всички са пушачи със среден брой пакетогодини — От пациентите с ХОББ високорисковата група само 17 Въпреки съществуването на огромна база данни, при които се ползват ДНК-ориентирани подходи – тумор-специфични мутации, хиперметилиране, количествен анализ в плазма или серум, засега клиничното им приложение е огранично.

Резултатите при изолиране на циркулираща ДНК макар и обещаващи имат някои съществени недостатъци: 1 ниска чувствителност поради оскъдно количество ДНК в изследвания материал; 2 ниска специфичност, поради факта, че пътищата на канцерогенеза са сходни при различните видове карциноми; 3 трудоемкост и сложност при техническата обработка на материала с цел откриване на мутациите За разлика от ДНК, РНК-ориентираните подходи са много по-чувствителни и нивата на детекция на свободно циркулиращата РНК — показател за генната активност, са много по-високи.
За първи път използването на диагностичен панел от маркери при пациенти с недребноклетъчен белодробен карцином е проведено от Fleischhacker et al Подобно е проучването на Miura et al, Мултимаркерният панел обаче е приложен при значително по-голяма кохорта от пациенти — Sher et al, 26 ползват изолирането на циркулиращи ракови клетки, поради което резултатите им са с по-ниска диагностична стойност.

Оценката му за диагнозата на ранния белодробен карцином обаче, остава неопределена, защото само Освен това в изследването не са участвали пациенти от високорискови групи, чрез което да се определи ефективността на маркерите за откриване на недиагностициран до момента НДБК. При нашето проучване за първи път е приложен експериментален дизайн, който позволява да се направи пълна оценка на диагностичната стойност на биологичните маркери при пациенти с ранен НДБК, както и определяне на ролята им като скринингови маркери при високорискови групи пациенти.
Изборът на двата маркера е въз основа на ролята им в. Оценката на експресията им като скринингови показатели е направена и при пациенти с ХОББ, с определени спирометрични показатели.

Ние приложихме преамплификационна реакция, която ни даде възможност за доказване на генна експресия в плазмата на почти всички пациенти. Тя създаде предпоставки за концентриране на изследваните гени и увеличаване на чувствителността на количествената полимеразна верижна реакция като метод за детекция на генна експресия. За разлика от нашето проучване обаче в групата участват и пациенти с дребноклетъчен белодробен карцином, а контролната група са напълно здрави лица.

Специфичността и сензитивността при диагностиката на белодробния карцином са съответно Въпреки че не сме ползвали абсолютен количествен анализ, нашите предварителни резултати разкриват, че диагностичният панел от маркери – EGFR и hTERT мРНК би могъл да подпомогне за ранната диагноза на недребноклетъчния белодробен карцином сред високорискови групи пациенти с ХОББ.
За валидирането на получените резултати е необходимо провеждане на експресионен анализ на по-го-. Абсолютният количествен анализ на генната експресия би имал по-прецизна диагностична стойност, чрез определяне на точния брой копия с найдобра сензитивност и специфичност. RQ — относително количество на генна експресия се изчислява по метода на delta-delta Ct. Представлява числов израз на нивото на генна експресия. Detecting lung cancer in plasma with the use of multiple genetic markers.

Int J Cancer ; 91— Bustin SA. J Mol Endocrinol ; Nat Med ; 2: — 5. Chest ; — 6. Chomczynski P, Sacchi N. Single-step method of RNA isolation by acid guanidinium thiocyanate-phenol-chloroform extraction. Anal Biochem ; — Int J Oncol ; — Dingemans AM, Brakenhoff RH, Postmus PE, Giaccone G: Detection of cytokeratin transcripts by reverse transcriptase-polymerase chain reaction in lung cancer cell lines and blood of lung cancer patients.
Lab Invest ; — Clin Chem ; — Cancer Res ; 67— Ann N Y Acad Sci ; — Ann Oncol ; — J Clin Oncol ; — Clin Chem ; — Kerr KM. Pulmonary preinvasive neoplasia. J Clin Pathol ; Kurusu Y, Yamashita J, Ogawa M: Detection of circulating tumor cells by reverse transcriptase- polymerase chain reaction in patients with resectable non-small-cell lung cancer. Surgery ; — J Mol Diagn ; 5: — Cancer Sci. Oncology ; Mountain CF. Impaired lung function and lung cancer incidence in a cohort of Swedish construction workers. Thorax ; Cancer Lett ; — Ruud P, Fodstad O, Hovig E: Identification of a novel cytokeratin 19 pseudogene that may interfere with reverse transcriptase-polymerase chain reaction assays used to detect micrometastatic tumor cells.
Int J Cancer ; — Clin Cancer Res ; — Sidransky D: Emerging molecular markers of cancer. Nat Rev Cancer ; 2: — Lung Cancer ; Cancer Res ; — Tumours of the lung. Oncogene ; — Valasek MA. The power of real-time PCR.

Adv Physiol Educ ; Yamashita J, Matsuo A, Kurusu Y, Saishoji T, Hayashi N, Ogawa M: Preoperative evidence of circulating tumor cells by means of reverse transcriptase-polymerase chain reaction for carcinoembryonic antigen messenger RNA is an independent predictor of survival in nonsmall cell lung cancer: a prospective study.
J Thorac Cardiovasc Surg ; — Глоговска1, Я. Иванов1, П. Павлов1, Е. Борисова1, П. Христова2 Клиника по пневмология и фтизиатрия, УМБАЛ1 Факултет по обществено здраве2 Медицински Университет — Плевен Резюме Инфекциите на долните дихателни пътища придобити в обществото са заболявания с медико социална значимост. Антибиотичната резистентност АБР при тях е глобален проблем. Цел на клиничното наблюдение е да се установят различия в основни клинични показатели при болни от пулмологично и интензивно отделение. За 5 годишен период са изследвани пациенти, разделени в две сравнявани групи.

Установяват се значими различия относно някои фактори, свързани с развитие на АБР. Необходими са повече изчерпателни проучвания в тази насока за по-точна клинична оценка на резистенността. Ключови думи: инфекции, долни дихателни пътища, резистентност. Glogovska1, Y. Ivanov1, P. Pavlov1, Е. Borissova1, P. Hristova2 University lung diseases hospital1 Department of Social and Preventive Medicine2 Medical University — Pleven Abstract Community acquired lower respiratory tract infections are diseases with medico social significance, and their antibiotic resistance is a global problem. The aim of the study is to establish the differences between the main clinical indices of the patients in pulmonary ward and intensive care unit.
We found significant differences concerning some factors of development of the antibiotic resistance. There is necessity for more exhaustive studies for accurate estimation of the resistance.

Key words: infections, lower respiratory tract, resistance. Инфекциите на долните дихателни пътища, придобити в обществото придобиват все поголямо значение, свързано с тяхната честота, висока заболеваемост и смъртност. Интензивните отделения в болниците се обсъждат, като проблемни относно възникването на антибиотична резистентност поради комбинацията на различни фактори. Сходни са данните относно социалния статус на пациентите в двете отделения.
В отделението те са Те са регистрирани при От тях Те са сравнени по показателите: пол, възраст, диагноза, придружаващи заболявания, характеристика на изолираната патогенна флора, антибиотично лечение, среден болничен престой и изход от заболяването. Бронхоскопия с изследване на бронхоалвеоларен лаваж БАЛ е проведена в Средната възраст тат.

Streptococcus pneumoniae е изолиран в 3. Разпределението на патологичната микробна Фигура 1. Те са наблюдавани в 7.
По-съществено е различието Най-чести са болестите на сърдечно-съдовата система, захарен диабет, алкохолизъм, имунна супресия, дълготрайно лечение със системни кортикостероиди.

Предшестваща хоспитализация, употреба на антибиотици в последните месеца, напреднала възраст, също се асоциират с поява на антибиотична резистентност 4, 5, 10, 11, Концентрацията на по-тежко болни, съчетана с горепосочените фактори, е обсъждана в литературата като причина за по-висока честота на пациенти с резистентни щамове, резултати които наблюдавахме и при пациентите от ОИЛ в нашето проучване По-честото провеждане на специализирани изследвания в ОИЛ е обяснимо, като се има предвид, че там се лекуват проблемни болни, изискващи прецизна диагностична оценка и лечение.
В проучването се установява, че доминират щамовете от Грам отрицателна флора.

С предшестваща употреба на антибиотици, със започване на антибиотичното лечение преди даване на материал от страна на пациента в голяма част от случаите, може да се свърже по-високият относителен дял на изолатите от групата на НФГБ и от сем. Често причинители на екзацербация на ХОББ и на бронхиектазии са Грам отрицателни бактерии 3, 7 , а немалка част от проучените пациенти са с тези заболявания. Развитието на резистентност е свързано с фармакодинамичните и фармакокинетичните свойства на прилаганите антибиотици и в този смисъл показателите продължителност на лечението, дозировка, честота на приложение са важни 1, 5.
В клиниката са спазвани насоките за емпирично лечение на инфекциите на ДДП, придобити в обществото. Промяна на антибиотичното лечение след получаване.

Честотата на усложненията регистрирани по време на хоспитализацията съответства на тази отразена в публикации за повишен риск от усложнения при пациенти с резистентни щамове, което се потвърждава и от нашето наблюдение Сепсис и бъбречни усложнения са регистрирани само при болните с резистентни изолати от ОИЛ. Изводи 1. Преобладават хоспитализираните с инфекции на долни дихателни пътища, придобити в обществото на възраст над 60 години. Наблюдават се различия при пациентите в двете отделения относно основни рискови фактори за антибиотична резистентност — съпътстващи заболявания, антибиотично лечение преди хоспитализацията.
Водещи по честота са микроорганизми от Грам отрицателната флора. Резистентните на тествани антибиотици са значимо повече в интензивно отделение.

Етиологично насочено антибиотично лечение е провеждано по-често при пациентите от интезивно отделение. В литературата се отбелязва, че ситуацията в интензивни отделения относно антибиотичната резистентност и факторите, свързани с нея се подценява, поради което са необходими повече изчерпателни проучвания в тази насока. Златев А. Angrill J. Aspa J. Brown D. Cabello H. Ewig S. Gatermann, Pathogen directed antimicrobial treatment of pneumonia, In: Community-Acquired Pneumonia: strategies for management, ed.
Florentino P. Tse, K. Tsang, et al. Hyde T. Gay, D. Stephens, et al. Macrolide resistance among invasive Streptococcus pneumoniae isolates, J. Laupland K. Church, J. Vidakovich, M. Mucenski, J. Lepape A. Monnet, Experience of European intensive care physicians with infections due to antibiotic resistant bacteria, Euro Surveill. Metlay J. Spach D. Резюме Въведение: Оперативното лечение на белодробни метастази до сега бе етап на палиативната терапия, обикновено след проведена химиотерапия.

То изисква опитен екип и щадяща оперативна методика. Използваните досега оперативни техники освен редица предимства, имаха и своите недостатъци, касаещи отнемане на по-голям обем здрава функционална белодробна тъкан, което ги правеше неприложими при множествени лезии. От месец декември г. Параметрите на апаратурата позволяват прецизно отстраняване на множествени белодробни метастази, без съществена редукция на дихателните обеми. Оперирани са първите 4 пациента с единични белодробни метастази от различни първични малигнени тумори.
Оперативният достъп е чрез торакотомия. Резултати: Следоперативният престой на пациентите в Клиниката бе средно 4,5 дни. Дренажните системи бяха отстранявани между тия и мия час.

Хистологичните резултати от отстранените метастази потвърдиха локализацията и вида на първичния тумор. Не се регистрираха усложнения и периоперативна смъртност. Изводи: Прецизната работа в непосредствена близост до туморната тъкан с използване на лазерни системи за белодробна хирургия не противоречи на принципите на онкологичната радикалност по литературни данни. Практическото отсъствие на редукция на пълноценен белодробен паренхим при лазерното резициране на метастазите позволява отсраняването на голям брой и разнокалибрени лезии до , разположени в двата белодробни дяла при максимален размер на единична метастаза до 14 cm в диаметър.
Ключови думи: белодробни метастази, лазерна метастазектомия, торакотомия. Abstract Introduction: The surgical treatment of pulmonary mеtastases was only a stage of the palliation care until now, usually after chemotherapy.

It requires certain experience and a sparing surgical approach. The surgical techniques, used until now, have their advantages as well as some disadvantages, such as reduction of functional healthy lung tissue, which made them inapplicable for multiple lesions. The parameters of the device allow precise resection of multiple pulmonary metastases, without significant reduction of respiratory volume. The first four patients with single lung metastasis from different primary malignancies were operated at the clinic. The surgical approach was thoracotomy.
Results: The mean postoperative stay was four and a half days. The drainage systems were taken out between the 24th and 48th hour. The pathological findings proved the location and type of the primary tumor. There were no complications and perioperative deaths. Conclusion: The precise resection in a close proximity to the tumor tissue, using laser systems for thoracic surgery, does not confront the principles of the oncological radicalism as reported in the literature. The practical lack of reduction of breathing lung parenchyma using laser resection allows the removal of multiple lesions of different sizes — up to , in both lungs and a size of biggest 14 cm in diameter.

Key words: lung metastases, lazer metastasectomy, thoracotomy. Материал и метод Касае се за хирургична лазерна система, създадена специално за хирургични интервенции върху белодробната тъкан. Специфичната дължина на вълната от nm, на която се дължи уникалността на апарата, има 10 пъти по-голямо поглъщане във вода от стандартния Nd: YAG лазер с дължина на вълната nm. СТ и РЕТ скенограми на пациентка с единична метастаза от яйчников ка мощност при абсолютна аеро- и хемостаза. При фокусиран лъч с дебелина 0,4 mm, зоната карцином в областта на левия бял дроб, паракардиално.
Тези параметри позволяват изключително прецизна работа в непосредствена близост до паренхимната лезия, без загуба на пълноценен белодробен паренхим. За времето от Първичните локализации на тумора бяха съответно — тимус, яйчник, колон и гърда Фиг.

При всички интервенции бяха Фигура 2. Прошитата оставяни по един плеврален дренаж, който бе метастатична лезия се изтегля с умерена тракотстраняван до мия час след интервенциция в посока обратна на ята. Болните бяха изписани на 4-тия ден след резекционната линия. От началото на месец декември г. Този факт променя съществено отTоракална Медицина ношението и терапевтичното поведение към Том II, април , бр. Резултати Първите впечатления от работата с лазерната система са оптимистични.
Апаратурата е конфигурирана интелигентно и настройките се извършват лесно, включително от неспециалисти. Управлението на лъча става чрез преместване на удобната ръкохватка с форма на писалка, в която се намира фокусиращата система лещи.

Преминаването от режим на вапоризация изпаряване, респективно рязане в режим на коагулация става само с отдалечаване на писалката от тъканта с mm и разфокусиране на лъча. Работата е свързана с абсолютна аеро- и хемостаза. Понякога се налага допълнителна обработка на по-голям кръвоносен съд, който при вапоризацията е бил прерязан, без да е коагулиран достатъчно. За по-прецизна резекция е необходимо тъканите да са в състояние на умерена тракция.
Така се преценява по-добре и оптималното разположение на резекционната линия. За тази цел прошивахме предварително метастатичната лезия с дебела лигатура, с която осъществявахме умерена тракция в посока обратна на резекционната линия Фиг. Прави впечатление значителното количество дим, който се отделя по време на вапоризацията.

Обикновената хирургична аспирационна система не е в състояние да го евакуира ефективно. Ето защо е наложително използването на оригиналната фирмена аспирационна система, засмукваща по-голям обем за единица време през специална фуния Фиг. Полученият дефект в белодробния паренхим е с плътна повърхност и с абсолютна аеро- и хемостаза. Отстранените метастази изследвахме хистологично за етиологично потвърждение на първичното туморно огнище Фиг.
Интервенциите завършвахме с щателна и внимателна палпаторна експлорация на белодробния паренхим за издирване на други недиагностицирани метастази. При пълна аеро- и хемостаза дренът евакуира екстравазат, свързан единствено с торакотомията. Следоперативният престой на пациентите в Клиниката бе средно 4,5 дни. Не установихме усложнения и периоперативна смъртност.

Обсъждане Понастоящем пациентите с установени късни метастази масово подлежат на химиотерапия или при изчерпване на възможностите й — на симптоматично и палиативно лечение. В единични изолирани случаи се допуска оперативно лечение на далечните метастази – когато те са доказано единични години след отстраняване на първичния тумор, или когато се установяват в мозъка.
Особено що се касае до хематогенните белодробни метастази, най-често от рак на дебелото черво, бъбрека, гърдата, панкреаса и яйчника. Комисиите за лечение на онкоболни и понастоящем почти не допускат оперативно лечение. Пациентите се обявяват за безпереспективни и се оставят основно на палиативни лечбни средства.

Главният аргумент за това поведение от една страна е факта, че белодробните метастази по правило никога не са единични и обикновено е необ-. От друга страна оперативната екстирпация на белодробните метастази, независимо от метода чрез торакотомия и резекция или чрез ВТСрезекция , винаги е свързана с ликвидиране на по-малко или повече функционален белодробен паренхим.
Този факт е приемлив за периферно разположени метастази или за повече, но разположени само в един белодробен дял — в тези случаи оперативната интервенция би причинила допустимо редуциране на дихателната повърхност 1, 2, 5. По този начин постепено болните с белодробни метастази почти бяха изключени от полезрението на гръдните хирурзи. През г. Въпреки, че през г. LoCicero и сътр.

Абсорбционният коефициент на водата и телесните течности за nm Nd:YAG лазер e 10 пъти по-голям в сравнение със съответния, с дължина на вълната nm. Резултатът е подълбока пенетрация в тъканите. Установената зона на коагулация е около 5 mm 5, 6.
Прецизната работа в непосредствена близост до туморната тъкан не противоречи на принципите на онкологичната радикалност по литературни данни. Практическото отсъствие на редукция на пълноценен белодробен паренхим при лазерното резициране на метастазите позволява отсраняването на голям брой и разнокалибрени лезии до , разположени в двата бели дроба на един пациент и максимален размер на единична метастаза до 14 сm в диаметър. Предстои изработване на по-прецизни включващи и изключващи критерии за пациентите, подлежащи на белодробна лазерна метастазектомия 1, 3, 4, 5 ,6.

Постигнатите основно в Германия късни следоперативни резултати, сравнени с контролни групи пациенти, лекувани с химиотерапия и такива, третирани само симптоматично, са много обнадеждаващи. Налице е вероятност за кардинална промяна в отношението и терапевтичното поведение към пациентите с хематогенни множествени белодробни метастази. Петров Д. И Методиев Д. Хирургия при белодробните метастази. Има ли индикации за оперативно лечение при двустранни белодробни метастази? Пневмология и Фтизиатрия, , 1, Тенев, В. Хирургическо лечение на метастатичните тумори на белите дробове. Loehe F. Value of systematic mediastinal lymph node dissection during pulmonary metastasectomy. Rolle A. Laser application in lung parenchyma surgery. Lser Appl.

Lasers in Surg and Med , Петкова1, В.
Несторова2, С. Андонова3, Б. Целта на настоящото проучване е да изследва церебралния кръвоток в будно състояние при пациенти със синдром на обструктивна сънна апнея ОSAS. В проучването са включени 20 пациенти 15 мъже и 5 жени на средна възраст Десет от пациентите са с документирана след полисомнографско изследване тежка OSAS , десет са контроли без сънна апнея. При всички пациенти е осъществена транскраниална доплерова сонография. И при двете групи са изследвани скоростите на церебралния кръвоток на средна мозъчна артерия. Изследвани са лява и дясна средно мозъчна артерия. Нашите резултати показват, че при пациентите с OSAS скоростите на церебралния кръвоток са понижени, което може да доведе до понижена цереброваскуларна перфузия, атеросклероза и повишен риск от инсулти.

Ключови думи: сънна апнея, церебрален кръвоток, доплерова сонография. Petkova1, V. Nestrorova2, S. Andonova3, B. Abstract Several studies have demonstrated a clear association between snoring, sleep apnea and increased risk of stroke. The aim of our study was to investigate cerebral haemodynamic changes during the waking state in patients with obstuctive sleep apnea syndrome OSAS. Materials and methods: 20 patients 15 males and 5 females with mean age Ten of them were with polysomnography documented severe OSAS end ten were control subjects.
All participants were studied by transcranial Doppler ultrasonography. The dynamics of cerebral blood flow velocity CBFV were investigated in the middle cerebral artery in both groups. Left and right middle cerebral arteries were examined. In conclusion our results suggest that patients with OSAS have decreased cerebral blood flow velocities.

These may lead to decrease in cerebral perfusion, to lead to cerebral atherosclerosis, and to increase risk of stroke. Редица студии показват корелация между синдрома на обструктивна сънна апнея, цереброваскуларните заболявания и риска от инсулти 1, 9. Една от актуалните хипотези в тази посока предполага, че интермитентната нощна хипоксия отключTоракална Медицина ва нарушения на васкуларното микросъдово Том II, април , бр.

Повишената симпатикусова активност, оксидативният стрес, както и проинфламаторните и прокоагулантни промени характеризират това нарушение , което има за резултат т. Изхождайки от тези ограничения на ендотелно зависимата вазодилатация, се достига до развитието на последващите OSAS заболявания, каквито са системната хипертония и атеросклерозата 3, 5. Заедно с лабораторните изследвания на циркулиращите кардиоваскуларни биомаркери, ултразвуковото изследване на съдовете има значителен принос за изясняване на патофизиологичната концепция за връзката между тези нарушения. Пациентите от контролната група са сравними по пол и възраст с изследваната група. Осъществени са полисомнографско изследване и транскраниална доплерова ултрасонография на лява и дясна средномозъчни артерии.

Транскраниалната ултразвукова доплерова сонография е осъществена с апарат DWL , сонда от 4 Mhz по стандартна методика. От церебралния кръво-. Резултати На Фиг. Установява се статистически значимо снижение на средната, систолната и диастолната скорост на церебралния кръвоток при пациентите с OSAS в срванение с този на пациентите без OSAS. Обсъждане Всички измервани скорости на церебралния кръвоток при пациентите с ОSAS са сигнификантно понижени в сравнение с пациентите от контролната група.
Пациентите с ОSAS имат по-ниска скорост на церебрален кръвоток и по-висок риск от образуване на атеросклеротични плаки.

Комбинацията между понижената церебрална перфузия и хемодинамичните промени по време на апноичните епизоди при пациенти с OSAS може да доведе до критично понижаване на церебралната перфузия, което поставя пациентите в по-висок риск от цереброваскуларни заболявания в сравнение с пациентите без ОSAS 8. При епидемиологично проучване е изказано предположение за съществуваща патофизиологична връзка между синдрома на обструктивна сънна апнея и мозъчносъдовата болест 6. Механизмът, по който дихателните нарушения по време на сън могат да бъдат предиспозиция за поява на инсулт е спорен. Много проучвания сочат, че една голяма част от пациентите с инсулт страдат от дихателни нарушения по време на сън и при тях често са налице типичните симптоми на синдрома на обструктивна сънна апнея.

Обратно мозъчносъдовите нарушения са често усложнение при пациенти с OSAS. Тези факти водят до предположението, че синдромът на обструктивна сънна апнея може да бъде рисков фактор за инсулт. Възможната патофизиологична връзка между синдрома на обструктивна сънна апнея и инсулта не може да се докаже със сигурност.
Високата честота на асоциация може да е причинена от факта, че пациентите с обструктивна сънна апнея много често имат съпътстващи заболяването рискови фактори за съдови заболявания. Резултатите от проведени проучвания анализиращи коморбидитета при пациенти с инсулт и обструктивна сънна апнея показва, че пациентите с обструктивна сънна апнея много по-често страдат от сър-. Често те са пушачи и злоупотребяват с алкохол.

Апноичните епизоди могат да индуцират сърдечносъдови, мозъчно хемодинамични и реологични промени, които са потенциални отключващи моменти за поява на инсулт при пациенти с различни рискови фактори.
Експериментални проучвания са показали, че кислородната десатурация придружаваща апноичните епизоди може да доведе до дегенеративни промени на съдовата стена. Този факт предполага, че връзката между обструктивната сънна апнея и цереброваскуларните заболявания може да бъде прогресията на атеросклерозата, ангажираща церебралните артерии, както и промените в хемодинамиката, регистрирани с помощта на транскраниална доплерова сонография на средна мозъчна артерия двустранно като неинвазивен метод за определяне на мозъчносъдова патология.

Резултатите от нашето проучване показват, че пациентите с тежък синдром на обструктивна сънна апнея имат висок риск от клинична изява на мозъчносъдова болест в т. Тази предиспозиция най-вероятно е независима от наличните класически съдови рискови фактори. В този аспект ясно се разграничават изследванията на мозъчния кръвоток на сред Все още съществуват много неразрешени въпроTоракална Медицина си отнасящи се до връзката между синдрома Том II, април , бр. Фактът, че голям процент от пациентите с обструктивна сънна апнея получават инсулт може да се дължи от една страна на затруднение в дишането по време на сън, което увеличава риска от поява на инсулт, а от друга страна мозъчно-съдовите лезии могат да бъдат отключващ механизъм за поява на аномалии в дишането по време на сън.

Снижената систолна и диастолна скорост в територията на средна мозъчна артерия от своя страна се асоциира с риск от поява на миокарден инфаркт и инсулт. Снижението на церебралния кръвоток при синдрома на обструктивна сънна апнея не е напълно изяснен. Експериментални изследвания са показали директна връзка между кислородната десату-. Сърдечносъдовата нестабилност води до внезапни и повтарящи се промени на артериалното налягане и продължителни промени в кръвния вискозитет, описани при пациентите с обструктивна сънна апнея 8. Те от своя страна вероятно са причина за патологични промени на съдовата стена. От друга страна трябва да се спомене, че хипертонията, хиперхолестеролемията, високота ниво на BMI корелират с прогресията на атеросклерозата, имаща отношение към понижаването на скоростните показатели 9.

По време на апнoична пауза по време на сън са описани промени в мозъчната хемодинамика, които персистират и в първите часове след събуждането. В заключение пациентите с ОSAS имат по-ниска скорост на церебрален кръвоток и по-висок риск от образуване на атеросклеротични плаки, сравнени с тези без OSAS. Това поставя пациентите с OSAS в по-висок риск от цереброваскуларни заболявания. Измерването на мозъчния кръвоток на средна мозъчна артерия при пациенти със синдром на обструктивна сънна апнея е лесен, неинвазивен метод за изследване и мониториране на ранни прояви на мозъчносъдова болест.
Association of sleep disordered breathing and the occurrence of stroke. Abnormal lipid peroxidation in patients with sleep apnoea. Attenuated endotheliumdependent vascular relaxation in patients with sleep apnoea. J Hypertens ;— Reactive oxygen metabolites ROMs as an index of oxidative stressin obstructive sleep apnea patients.

Sleep Breath ;— Impairment of endothelium-dependent vasodilation of resistance vessels in patients with obstructive sleep apnea. Circulation ;— Eur J Neurol —, Schulz R: The vascular micromilieu in obstructive sleep apnoea. Eur Respir J —, Eur Respir J 69—74, Obstructive sleep apnea as a risk factor for stroke and death.
N Engl J Med ;— Кореспонденция: Д-р Диана Петкова гл. Грозев1, В. Йорданов2, Г. Резюме Цел на настоящето изследване е да покаже къде се пресичат обструктивната сънна апнея и денталната медицина. Оралните апарати са предназначени да лекуват обструктивната сънна апнея и съпротивителната симптоматика в горните дихателни пътища чрез подържане на отворено горно дихателно пространство по един от три способа: чрез преместване на мандибулата напред с медиализиращи апарати, чрез предпазване на езика от контакт със задна фарингеална стена с езико-придържащи апарати или по двата начина.

Оралните устройства се явяват подходящото лечение при пациенти с леки до средно-тежки форми на сънна апнея. Ключови думи: обструктивна сънна апнея, съпротивление на горни дихателни пътища, орални медиализиращи апарати, езико-придържащи апарати.
Grozev1, V. Jordanov2, G. Abstract The purpose of this study is to show the intersections between the sleep apnea and dental medicine. Oral appliances are intended to treat Obstructive Sleep Apnea OSA and Upper Airway Resistance Syndrome UARS by keeping the airway open in one of three ways: by pushing the lower jaw forward with a mandibular advancement device; by preventing the tongue from falling back over the airway with a tongue-retaining device, or by combining both. They are the proper treatment solutions for the patients with mild to moderate OSA. Key words: obstructive sleep apnea, upper airway resistance syndrome, mandibular advancement device, tongue-retaining device.

Синдромът на обструктивна сънна апнея СОСА и нейната клинична картина, успоредно с комплексното лечение, включващо неинвазивна вентилация с NCPAP и BiPAP, може да бъде повлияна и с методите и средствата на лечение в областта на денталната медицина.
Започвайки от година, когато Gastaut et al провеждат първото полисомнографско изследване, стигаме до края на те имайки вече представени достатъчен брой интраорални апарати за повлияване на хъркането и сънната апнея. Или казано по друг начин, настъпва новият век и с него заедно постепенно се забелязва присъствието и на дентални лекари в екипното лечение на това заболяване.

Като имаме предвид доминиращата роля на всички специалисти в областта на медицината, които диагностицират и определят последващия подход за лечение на сънната апнея, трябва да кажем, че лекарите по дентална медицина биха могли съвсем успешно да се включат в повлияването на тези пациенти. Къде се срещат днес сънната апнея и денталната медицина? Стоматологичното общество е длъжник на медицината към днешна дата във възможностите си да лекува пациентите с по-леки форми на СОСА.
Огромна част от зъболекарите в България не са чували, или не са виждали, или пък дори не допускат за съществуването на орални устройства за третиране на пациенти, които хъркат или пък страдат от обструктивна сънна апнея. В този ред на мисли е редно да споменем и същата констатация за огромната част от медицинското съсловие.

Лекарите в България не знаят, че стоматолозите биха могли да участват успешно в повлияване симптомите на СОСА. През година се състоя основополагащо събитие в САЩ, което се базира на голям брой научни публикации обхващащи повече от проучвания между пациенти, страдащи от обструктивна сънна апнея. Това събитие дава немалък приоритет в развитието и прилагането на интраоралните апарати и началото на съвместната работа на медици и стоматолози в лечението на СОСА 2, 3, 4.
Поставихме си цел да разберем къде са пресечните точки на СОСА и денталната медицина, или може ли лекарят по дентална медицина успешно да се включва в лечението на пациентите с хъркане и обструктивна сънна апнея, като прилага специализирани орални апарати.

Материал и методи В настоящето проучване използваме собствено разработени апарати, които сме поставили на пациенти с хъркане и СОСА 1.
Устройствата, с които бихме искали да онагледим нашата работа представляват няколко вида назъбни шини за медиализиране на до- Tоракална Медицина лната челюст. Първите са самостоятелни шини Том II, април , бр. Със споменаването на самостоятелно разработените от нас няколко вида интраорални устройства следва да се подчертае голямото Фиг. Те биват или индивидуално долната челюст изработени или такива, които могат да се закупят от аптечната мрежа. Понастоящем в САЩ съществуват над 40 различни видове орални апарати за повлияване на хъркане и синдрома на обструктивната сънна апнея 3. Освен това, придържането на този мускулест орган в кухината по време на сън се Фиг.

По подобен начин функционират и апаратите с електростимулация на мекото небце.
Тези средства изискват специален източник на електропотенциали с много ниско напрежение, което се предава отново чрез електроди Фиг. Независимо от типа интраорален апарат, трябва да споменем, че пациентите получават възможност да дишат с висок процент редукция на апноичните паузи по време на сън. Той притежава и телена примка, интегрирана във фронталния сегмент на шината, чрез която не се допуска връщането на долната челюст назад по време на сън.
Апаратът дезартикулира захапката и я повдига с изнасянето на мандибулата в медиална позиция с приблизително ,5 mm. Посредством това медиално разполагане на двете анатомични структури се цели увеличаване на стесненото ретрофарингеално и ретропалатинално пространство.

Резултати и обсъждане Полчуните резултати показват, че и при трите вида, разработени и прилагани от нас апарати се отчита, според самите пациенти, значително подобряване в качеството на съня, респ.
Болните се чувстват трайно по-бодри сутрин и с достатъчно енергия за предстоящите задачи за деня. Според мнението на техните партньори по сън, хъркането е снижено драстично, а апноичните паузи, съпроводени от внезапно пробуждане за глътка въздух са доста по-малко на брой. Обективните резултати показват снижение на АХИ от 35 — 37, преди започване на лечението до 10 — 17 след използването на оралните устройства при средно-тежките форми на СОСА и нормализирането му при тези с лека по тежест сънна апнея. Десатурациите са намалели с 5. Наблюдава се нормализиране на сър-.

Световният опит в лечението на пациентите, страдащи от обструкция на горните дихателни сегменти по време на сън се основава на мултидисциплинарен начин на работа. Медицинските екипи в САЩ и Западна Европа, които се занимават с третирането на пациентите се състоят от специалисти пулмолози, невролози, оториноларинголози, дентални лекари.
Всички те съставят план на лечение и насочват съответния индивид към подходящия метод на работа: NCPAP, хирургични интервенции или орални апарати. Пресечните точки между сънната апнея и денталната медицина не са малко. Oncology ; Mountain CF. Impaired lung function and lung cancer incidence in a cohort of Swedish construction workers. Thorax ; Cancer Lett ; — Ruud P, Fodstad O, Hovig E: Identification of a novel cytokeratin 19 pseudogene that may interfere with reverse transcriptase-polymerase chain reaction assays used to detect micrometastatic tumor cells.

Int J Cancer ; — Clin Cancer Res ; — Sidransky D: Emerging molecular markers of cancer. Nat Rev Cancer ; 2: — Lung Cancer ; Cancer Res ; — Tumours of the lung. Oncogene ; — Valasek MA. The power of real-time PCR. Adv Physiol Educ ; Yamashita J, Matsuo A, Kurusu Y, Saishoji T, Hayashi N, Ogawa M: Preoperative evidence of circulating tumor cells by means of reverse transcriptase-polymerase chain reaction for carcinoembryonic antigen messenger RNA is an independent predictor of survival in nonsmall cell lung cancer: a prospective study. J Thorac Cardiovasc Surg ; — Глоговска1, Я.
Иванов1, П. Павлов1, Е. Борисова1, П. Христова2 Клиника по пневмология и фтизиатрия, УМБАЛ1 Факултет по обществено здраве2 Медицински Университет — Плевен Резюме Инфекциите на долните дихателни пътища придобити в обществото са заболявания с медико социална значимост. Антибиотичната резистентност АБР при тях е глобален проблем. Цел на клиничното наблюдение е да се установят различия в основни клинични показатели при болни от пулмологично и интензивно отделение.

За 5 годишен период са изследвани пациенти, разделени в две сравнявани групи.
Установяват се значими различия относно някои фактори, свързани с развитие на АБР. Необходими са повече изчерпателни проучвания в тази насока за по-точна клинична оценка на резистенността. Ключови думи: инфекции, долни дихателни пътища, резистентност. Glogovska1, Y. Ivanov1, P. Pavlov1, Е. Borissova1, P. Hristova2 University lung diseases hospital1 Department of Social and Preventive Medicine2 Medical University — Pleven Abstract Community acquired lower respiratory tract infections are diseases with medico social significance, and their antibiotic resistance is a global problem. The aim of the study is to establish the differences between the main clinical indices of the patients in pulmonary ward and intensive care unit.
We found significant differences concerning some factors of development of the antibiotic resistance. There is necessity for more exhaustive studies for accurate estimation of the resistance.

Key words: infections, lower respiratory tract, resistance. Инфекциите на долните дихателни пътища, придобити в обществото придобиват все поголямо значение, свързано с тяхната честота, висока заболеваемост и смъртност. Интензивните отделения в болниците се обсъждат, като проблемни относно възникването на антибиотична резистентност поради комбинацията на различни фактори.
Сходни са данните относно социалния статус на пациентите в двете отделения. В отделението те са Те са регистрирани при От тях Те са сравнени по показателите: пол, възраст, диагноза, придружаващи заболявания, характеристика на изолираната патогенна флора, антибиотично лечение, среден болничен престой и изход от заболяването. Бронхоскопия с изследване на бронхоалвеоларен лаваж БАЛ е проведена в Средната възраст тат.

Streptococcus pneumoniae е изолиран в 3. Разпределението на патологичната микробна Фигура 1. Те са наблюдавани в 7. По-съществено е различието Най-чести са болестите на сърдечно-съдовата система, захарен диабет, алкохолизъм, имунна супресия, дълготрайно лечение със системни кортикостероиди. Предшестваща хоспитализация, употреба на антибиотици в последните месеца, напреднала възраст, също се асоциират с поява на антибиотична резистентност 4, 5, 10, 11, Концентрацията на по-тежко болни, съчетана с горепосочените фактори, е обсъждана в литературата като причина за по-висока честота на пациенти с резистентни щамове, резултати които наблюдавахме и при пациентите от ОИЛ в нашето проучване По-честото провеждане на специализирани изследвания в ОИЛ е обяснимо, като се има предвид, че там се лекуват проблемни болни, изискващи прецизна диагностична оценка и лечение.

В проучването се установява, че доминират щамовете от Грам отрицателна флора. С предшестваща употреба на антибиотици, със започване на антибиотичното лечение преди даване на материал от страна на пациента в голяма част от случаите, може да се свърже по-високият относителен дял на изолатите от групата на НФГБ и от сем. Често причинители на екзацербация на ХОББ и на бронхиектазии са Грам отрицателни бактерии 3, 7 , а немалка част от проучените пациенти са с тези заболявания. Развитието на резистентност е свързано с фармакодинамичните и фармакокинетичните свойства на прилаганите антибиотици и в този смисъл показателите продължителност на лечението, дозировка, честота на приложение са важни 1, 5.
В клиниката са спазвани насоките за емпирично лечение на инфекциите на ДДП, придобити в обществото.

Промяна на антибиотичното лечение след получаване. Честотата на усложненията регистрирани по време на хоспитализацията съответства на тази отразена в публикации за повишен риск от усложнения при пациенти с резистентни щамове, което се потвърждава и от нашето наблюдение Сепсис и бъбречни усложнения са регистрирани само при болните с резистентни изолати от ОИЛ. Изводи 1. Преобладават хоспитализираните с инфекции на долни дихателни пътища, придобити в обществото на възраст над 60 години. Наблюдават се различия при пациентите в двете отделения относно основни рискови фактори за антибиотична резистентност — съпътстващи заболявания, антибиотично лечение преди хоспитализацията.
Водещи по честота са микроорганизми от Грам отрицателната флора.

Резистентните на тествани антибиотици са значимо повече в интензивно отделение. Етиологично насочено антибиотично лечение е провеждано по-често при пациентите от интезивно отделение. В литературата се отбелязва, че ситуацията в интензивни отделения относно антибиотичната резистентност и факторите, свързани с нея се подценява, поради което са необходими повече изчерпателни проучвания в тази насока. Златев А. Angrill J. Aspa J. Brown D. Cabello H. Ewig S. Gatermann, Pathogen directed antimicrobial treatment of pneumonia, In: Community-Acquired Pneumonia: strategies for management, ed.
Florentino P. Tse, K. Tsang, et al. Hyde T. Gay, D. Stephens, et al. Macrolide resistance among invasive Streptococcus pneumoniae isolates, J. Laupland K. Church, J. Vidakovich, M. Mucenski, J. Lepape A. Monnet, Experience of European intensive care physicians with infections due to antibiotic resistant bacteria, Euro Surveill.

Metlay J. Spach D. Резюме Въведение: Оперативното лечение на белодробни метастази до сега бе етап на палиативната терапия, обикновено след проведена химиотерапия. То изисква опитен екип и щадяща оперативна методика. Използваните досега оперативни техники освен редица предимства, имаха и своите недостатъци, касаещи отнемане на по-голям обем здрава функционална белодробна тъкан, което ги правеше неприложими при множествени лезии.
От месец декември г. Параметрите на апаратурата позволяват прецизно отстраняване на множествени белодробни метастази, без съществена редукция на дихателните обеми. Оперирани са първите 4 пациента с единични белодробни метастази от различни първични малигнени тумори. Оперативният достъп е чрез торакотомия. Резултати: Следоперативният престой на пациентите в Клиниката бе средно 4,5 дни.

Дренажните системи бяха отстранявани между тия и мия час. Хистологичните резултати от отстранените метастази потвърдиха локализацията и вида на първичния тумор. Не се регистрираха усложнения и периоперативна смъртност. Изводи: Прецизната работа в непосредствена близост до туморната тъкан с използване на лазерни системи за белодробна хирургия не противоречи на принципите на онкологичната радикалност по литературни данни.
Практическото отсъствие на редукция на пълноценен белодробен паренхим при лазерното резициране на метастазите позволява отсраняването на голям брой и разнокалибрени лезии до , разположени в двата белодробни дяла при максимален размер на единична метастаза до 14 cm в диаметър. Ключови думи: белодробни метастази, лазерна метастазектомия, торакотомия.

Abstract Introduction: The surgical treatment of pulmonary mеtastases was only a stage of the palliation care until now, usually after chemotherapy. It requires certain experience and a sparing surgical approach.
The surgical techniques, used until now, have their advantages as well as some disadvantages, such as reduction of functional healthy lung tissue, which made them inapplicable for multiple lesions. The parameters of the device allow precise resection of multiple pulmonary metastases, without significant reduction of respiratory volume. The first four patients with single lung metastasis from different primary malignancies were operated at the clinic. The surgical approach was thoracotomy. Results: The mean postoperative stay was four and a half days. The drainage systems were taken out between the 24th and 48th hour. The pathological findings proved the location and type of the primary tumor.
There were no complications and perioperative deaths. Conclusion: The precise resection in a close proximity to the tumor tissue, using laser systems for thoracic surgery, does not confront the principles of the oncological radicalism as reported in the literature. The practical lack of reduction of breathing lung parenchyma using laser resection allows the removal of multiple lesions of different sizes — up to , in both lungs and a size of biggest 14 cm in diameter.
Key words: lung metastases, lazer metastasectomy, thoracotomy.

Материал и метод Касае се за хирургична лазерна система, създадена специално за хирургични интервенции върху белодробната тъкан. Специфичната дължина на вълната от nm, на която се дължи уникалността на апарата, има 10 пъти по-голямо поглъщане във вода от стандартния Nd: YAG лазер с дължина на вълната nm. СТ и РЕТ скенограми на пациентка с единична метастаза от яйчников ка мощност при абсолютна аеро- и хемостаза. При фокусиран лъч с дебелина 0,4 mm, зоната карцином в областта на левия бял дроб, паракардиално. Тези параметри позволяват изключително прецизна работа в непосредствена близост до паренхимната лезия, без загуба на пълноценен белодробен паренхим.
За времето от Първичните локализации на тумора бяха съответно — тимус, яйчник, колон и гърда Фиг.

При всички интервенции бяха Фигура 2. Прошитата оставяни по един плеврален дренаж, който бе метастатична лезия се изтегля с умерена тракотстраняван до мия час след интервенциция в посока обратна на ята. Болните бяха изписани на 4-тия ден след резекционната линия. От началото на месец декември г. Този факт променя съществено отTоракална Медицина ношението и терапевтичното поведение към Том II, април , бр. Резултати Първите впечатления от работата с лазерната система са оптимистични. Апаратурата е конфигурирана интелигентно и настройките се извършват лесно, включително от неспециалисти.
Управлението на лъча става чрез преместване на удобната ръкохватка с форма на писалка, в която се намира фокусиращата система лещи.

Преминаването от режим на вапоризация изпаряване, респективно рязане в режим на коагулация става само с отдалечаване на писалката от тъканта с mm и разфокусиране на лъча. Работата е свързана с абсолютна аеро- и хемостаза. Понякога се налага допълнителна обработка на по-голям кръвоносен съд, който при вапоризацията е бил прерязан, без да е коагулиран достатъчно. За по-прецизна резекция е необходимо тъканите да са в състояние на умерена тракция. Така се преценява по-добре и оптималното разположение на резекционната линия.
За тази цел прошивахме предварително метастатичната лезия с дебела лигатура, с която осъществявахме умерена тракция в посока обратна на резекционната линия Фиг. Прави впечатление значителното количество дим, който се отделя по време на вапоризацията.

Обикновената хирургична аспирационна система не е в състояние да го евакуира ефективно. Ето защо е наложително използването на оригиналната фирмена аспирационна система, засмукваща по-голям обем за единица време през специална фуния Фиг. Полученият дефект в белодробния паренхим е с плътна повърхност и с абсолютна аеро- и хемостаза. Отстранените метастази изследвахме хистологично за етиологично потвърждение на първичното туморно огнище Фиг. Интервенциите завършвахме с щателна и внимателна палпаторна експлорация на белодробния паренхим за издирване на други недиагностицирани метастази.
При пълна аеро- и хемостаза дренът евакуира екстравазат, свързан единствено с торакотомията. Следоперативният престой на пациентите в Клиниката бе средно 4,5 дни.

Не установихме усложнения и периоперативна смъртност. Обсъждане Понастоящем пациентите с установени късни метастази масово подлежат на химиотерапия или при изчерпване на възможностите й — на симптоматично и палиативно лечение. В единични изолирани случаи се допуска оперативно лечение на далечните метастази – когато те са доказано единични години след отстраняване на първичния тумор, или когато се установяват в мозъка. Особено що се касае до хематогенните белодробни метастази, най-често от рак на дебелото черво, бъбрека, гърдата, панкреаса и яйчника.
Комисиите за лечение на онкоболни и понастоящем почти не допускат оперативно лечение. Пациентите се обявяват за безпереспективни и се оставят основно на палиативни лечбни средства.

Главният аргумент за това поведение от една страна е факта, че белодробните метастази по правило никога не са единични и обикновено е необ-. От друга страна оперативната екстирпация на белодробните метастази, независимо от метода чрез торакотомия и резекция или чрез ВТСрезекция , винаги е свързана с ликвидиране на по-малко или повече функционален белодробен паренхим. Този факт е приемлив за периферно разположени метастази или за повече, но разположени само в един белодробен дял — в тези случаи оперативната интервенция би причинила допустимо редуциране на дихателната повърхност 1, 2, 5. По този начин постепено болните с белодробни метастази почти бяха изключени от полезрението на гръдните хирурзи.
През г. Въпреки, че през г. LoCicero и сътр.

Абсорбционният коефициент на водата и телесните течности за nm Nd:YAG лазер e 10 пъти по-голям в сравнение със съответния, с дължина на вълната nm. Резултатът е подълбока пенетрация в тъканите. Установената зона на коагулация е около 5 mm 5, 6. Прецизната работа в непосредствена близост до туморната тъкан не противоречи на принципите на онкологичната радикалност по литературни данни. Практическото отсъствие на редукция на пълноценен белодробен паренхим при лазерното резициране на метастазите позволява отсраняването на голям брой и разнокалибрени лезии до , разположени в двата бели дроба на един пациент и максимален размер на единична метастаза до 14 сm в диаметър.
Предстои изработване на по-прецизни включващи и изключващи критерии за пациентите, подлежащи на белодробна лазерна метастазектомия 1, 3, 4, 5 ,6.

Постигнатите основно в Германия късни следоперативни резултати, сравнени с контролни групи пациенти, лекувани с химиотерапия и такива, третирани само симптоматично, са много обнадеждаващи. Налице е вероятност за кардинална промяна в отношението и терапевтичното поведение към пациентите с хематогенни множествени белодробни метастази. Петров Д. И Методиев Д. Хирургия при белодробните метастази. Има ли индикации за оперативно лечение при двустранни белодробни метастази? Пневмология и Фтизиатрия, , 1, Тенев, В. Хирургическо лечение на метастатичните тумори на белите дробове. Loehe F. Value of systematic mediastinal lymph node dissection during pulmonary metastasectomy.
Rolle A. Laser application in lung parenchyma surgery. Lser Appl.

Lasers in Surg and Med , Петкова1, В. Несторова2, С. Андонова3, Б. Целта на настоящото проучване е да изследва церебралния кръвоток в будно състояние при пациенти със синдром на обструктивна сънна апнея ОSAS. В проучването са включени 20 пациенти 15 мъже и 5 жени на средна възраст Десет от пациентите са с документирана след полисомнографско изследване тежка OSAS , десет са контроли без сънна апнея. При всички пациенти е осъществена транскраниална доплерова сонография. И при двете групи са изследвани скоростите на церебралния кръвоток на средна мозъчна артерия. Изследвани са лява и дясна средно мозъчна артерия. Нашите резултати показват, че при пациентите с OSAS скоростите на церебралния кръвоток са понижени, което може да доведе до понижена цереброваскуларна перфузия, атеросклероза и повишен риск от инсулти.

Ключови думи: сънна апнея, церебрален кръвоток, доплерова сонография. Petkova1, V. Nestrorova2, S. Andonova3, B. Abstract Several studies have demonstrated a clear association between snoring, sleep apnea and increased risk of stroke. The aim of our study was to investigate cerebral haemodynamic changes during the waking state in patients with obstuctive sleep apnea syndrome OSAS. Materials and methods: 20 patients 15 males and 5 females with mean age Ten of them were with polysomnography documented severe OSAS end ten were control subjects. All participants were studied by transcranial Doppler ultrasonography. The dynamics of cerebral blood flow velocity CBFV were investigated in the middle cerebral artery in both groups.
Left and right middle cerebral arteries were examined. In conclusion our results suggest that patients with OSAS have decreased cerebral blood flow velocities. These may lead to decrease in cerebral perfusion, to lead to cerebral atherosclerosis, and to increase risk of stroke.

Редица студии показват корелация между синдрома на обструктивна сънна апнея, цереброваскуларните заболявания и риска от инсулти 1, 9. Една от актуалните хипотези в тази посока предполага, че интермитентната нощна хипоксия отключTоракална Медицина ва нарушения на васкуларното микросъдово Том II, април , бр. Повишената симпатикусова активност, оксидативният стрес, както и проинфламаторните и прокоагулантни промени характеризират това нарушение , което има за резултат т. Изхождайки от тези ограничения на ендотелно зависимата вазодилатация, се достига до развитието на последващите OSAS заболявания, каквито са системната хипертония и атеросклерозата 3, 5.

Заедно с лабораторните изследвания на циркулиращите кардиоваскуларни биомаркери, ултразвуковото изследване на съдовете има значителен принос за изясняване на патофизиологичната концепция за връзката между тези нарушения. Пациентите от контролната група са сравними по пол и възраст с изследваната група. Осъществени са полисомнографско изследване и транскраниална доплерова ултрасонография на лява и дясна средномозъчни артерии. Транскраниалната ултразвукова доплерова сонография е осъществена с апарат DWL , сонда от 4 Mhz по стандартна методика.
От церебралния кръво-. Резултати На Фиг. Установява се статистически значимо снижение на средната, систолната и диастолната скорост на церебралния кръвоток при пациентите с OSAS в срванение с този на пациентите без OSAS.

Обсъждане Всички измервани скорости на церебралния кръвоток при пациентите с ОSAS са сигнификантно понижени в сравнение с пациентите от контролната група. Пациентите с ОSAS имат по-ниска скорост на церебрален кръвоток и по-висок риск от образуване на атеросклеротични плаки. Комбинацията между понижената церебрална перфузия и хемодинамичните промени по време на апноичните епизоди при пациенти с OSAS може да доведе до критично понижаване на церебралната перфузия, което поставя пациентите в по-висок риск от цереброваскуларни заболявания в сравнение с пациентите без ОSAS 8.

При епидемиологично проучване е изказано предположение за съществуваща патофизиологична връзка между синдрома на обструктивна сънна апнея и мозъчносъдовата болест 6. Механизмът, по който дихателните нарушения по време на сън могат да бъдат предиспозиция за поява на инсулт е спорен. Много проучвания сочат, че една голяма част от пациентите с инсулт страдат от дихателни нарушения по време на сън и при тях често са налице типичните симптоми на синдрома на обструктивна сънна апнея. Обратно мозъчносъдовите нарушения са често усложнение при пациенти с OSAS.
Тези факти водят до предположението, че синдромът на обструктивна сънна апнея може да бъде рисков фактор за инсулт. Възможната патофизиологична връзка между синдрома на обструктивна сънна апнея и инсулта не може да се докаже със сигурност.

Високата честота на асоциация може да е причинена от факта, че пациентите с обструктивна сънна апнея много често имат съпътстващи заболяването рискови фактори за съдови заболявания. Резултатите от проведени проучвания анализиращи коморбидитета при пациенти с инсулт и обструктивна сънна апнея показва, че пациентите с обструктивна сънна апнея много по-често страдат от сър-.
Често те са пушачи и злоупотребяват с алкохол. Апноичните епизоди могат да индуцират сърдечносъдови, мозъчно хемодинамични и реологични промени, които са потенциални отключващи моменти за поява на инсулт при пациенти с различни рискови фактори. Експериментални проучвания са показали, че кислородната десатурация придружаваща апноичните епизоди може да доведе до дегенеративни промени на съдовата стена.

Този факт предполага, че връзката между обструктивната сънна апнея и цереброваскуларните заболявания може да бъде прогресията на атеросклерозата, ангажираща церебралните артерии, както и промените в хемодинамиката, регистрирани с помощта на транскраниална доплерова сонография на средна мозъчна артерия двустранно като неинвазивен метод за определяне на мозъчносъдова патология.
Резултатите от нашето проучване показват, че пациентите с тежък синдром на обструктивна сънна апнея имат висок риск от клинична изява на мозъчносъдова болест в т. Тази предиспозиция най-вероятно е независима от наличните класически съдови рискови фактори.

В този аспект ясно се разграничават изследванията на мозъчния кръвоток на сред Все още съществуват много неразрешени въпроTоракална Медицина си отнасящи се до връзката между синдрома Том II, април , бр. Фактът, че голям процент от пациентите с обструктивна сънна апнея получават инсулт може да се дължи от една страна на затруднение в дишането по време на сън, което увеличава риска от поява на инсулт, а от друга страна мозъчно-съдовите лезии могат да бъдат отключващ механизъм за поява на аномалии в дишането по време на сън.
Снижената систолна и диастолна скорост в територията на средна мозъчна артерия от своя страна се асоциира с риск от поява на миокарден инфаркт и инсулт. Снижението на церебралния кръвоток при синдрома на обструктивна сънна апнея не е напълно изяснен.

Експериментални изследвания са показали директна връзка между кислородната десату-. Сърдечносъдовата нестабилност води до внезапни и повтарящи се промени на артериалното налягане и продължителни промени в кръвния вискозитет, описани при пациентите с обструктивна сънна апнея 8.
Те от своя страна вероятно са причина за патологични промени на съдовата стена. От друга страна трябва да се спомене, че хипертонията, хиперхолестеролемията, високота ниво на BMI корелират с прогресията на атеросклерозата, имаща отношение към понижаването на скоростните показатели 9. По време на апнoична пауза по време на сън са описани промени в мозъчната хемодинамика, които персистират и в първите часове след събуждането.

В заключение пациентите с ОSAS имат по-ниска скорост на церебрален кръвоток и по-висок риск от образуване на атеросклеротични плаки, сравнени с тези без OSAS.
Това поставя пациентите с OSAS в по-висок риск от цереброваскуларни заболявания. Измерването на мозъчния кръвоток на средна мозъчна артерия при пациенти със синдром на обструктивна сънна апнея е лесен, неинвазивен метод за изследване и мониториране на ранни прояви на мозъчносъдова болест. Association of sleep disordered breathing and the occurrence of stroke. Abnormal lipid peroxidation in patients with sleep apnoea.
Attenuated endotheliumdependent vascular relaxation in patients with sleep apnoea. J Hypertens ;— Reactive oxygen metabolites ROMs as an index of oxidative stressin obstructive sleep apnea patients. Sleep Breath ;— Impairment of endothelium-dependent vasodilation of resistance vessels in patients with obstructive sleep apnea. Circulation ;— Eur J Neurol —, Schulz R: The vascular micromilieu in obstructive sleep apnoea.

Eur Respir J —, Eur Respir J 69—74, Obstructive sleep apnea as a risk factor for stroke and death. N Engl J Med ;— Кореспонденция: Д-р Диана Петкова гл. Грозев1, В. Йорданов2, Г. Резюме Цел на настоящето изследване е да покаже къде се пресичат обструктивната сънна апнея и денталната медицина.
Оралните апарати са предназначени да лекуват обструктивната сънна апнея и съпротивителната симптоматика в горните дихателни пътища чрез подържане на отворено горно дихателно пространство по един от три способа: чрез преместване на мандибулата напред с медиализиращи апарати, чрез предпазване на езика от контакт със задна фарингеална стена с езико-придържащи апарати или по двата начина. Оралните устройства се явяват подходящото лечение при пациенти с леки до средно-тежки форми на сънна апнея.

Ключови думи: обструктивна сънна апнея, съпротивление на горни дихателни пътища, орални медиализиращи апарати, езико-придържащи апарати. Grozev1, V. Jordanov2, G. Abstract The purpose of this study is to show the intersections between the sleep apnea and dental medicine. Oral appliances are intended to treat Obstructive Sleep Apnea OSA and Upper Airway Resistance Syndrome UARS by keeping the airway open in one of three ways: by pushing the lower jaw forward with a mandibular advancement device; by preventing the tongue from falling back over the airway with a tongue-retaining device, or by combining both.
They are the proper treatment solutions for the patients with mild to moderate OSA. Key words: obstructive sleep apnea, upper airway resistance syndrome, mandibular advancement device, tongue-retaining device. Синдромът на обструктивна сънна апнея СОСА и нейната клинична картина, успоредно с комплексното лечение, включващо неинвазивна вентилация с NCPAP и BiPAP, може да бъде повлияна и с методите и средствата на лечение в областта на денталната медицина.

Започвайки от година, когато Gastaut et al провеждат първото полисомнографско изследване, стигаме до края на те имайки вече представени достатъчен брой интраорални апарати за повлияване на хъркането и сънната апнея.
Или казано по друг начин, настъпва новият век и с него заедно постепенно се забелязва присъствието и на дентални лекари в екипното лечение на това заболяване. Като имаме предвид доминиращата роля на всички специалисти в областта на медицината, които диагностицират и определят последващия подход за лечение на сънната апнея, трябва да кажем, че лекарите по дентална медицина биха могли съвсем успешно да се включат в повлияването на тези пациенти.
Къде се срещат днес сънната апнея и денталната медицина?

Стоматологичното общество е длъжник на медицината към днешна дата във възможностите си да лекува пациентите с по-леки форми на СОСА. Огромна част от зъболекарите в България не са чували, или не са виждали, или пък дори не допускат за съществуването на орални устройства за третиране на пациенти, които хъркат или пък страдат от обструктивна сънна апнея. В този ред на мисли е редно да споменем и същата констатация за огромната част от медицинското съсловие.
Лекарите в България не знаят, че стоматолозите биха могли да участват успешно в повлияване симптомите на СОСА. През година се състоя основополагащо събитие в САЩ, което се базира на голям брой научни публикации обхващащи повече от проучвания между пациенти, страдащи от обструктивна сънна апнея.

Това събитие дава немалък приоритет в развитието и прилагането на интраоралните апарати и началото на съвместната работа на медици и стоматолози в лечението на СОСА 2, 3, 4.
Поставихме си цел да разберем къде са пресечните точки на СОСА и денталната медицина, или може ли лекарят по дентална медицина успешно да се включва в лечението на пациентите с хъркане и обструктивна сънна апнея, като прилага специализирани орални апарати. Материал и методи В настоящето проучване използваме собствено разработени апарати, които сме поставили на пациенти с хъркане и СОСА 1. Устройствата, с които бихме искали да онагледим нашата работа представляват няколко вида назъбни шини за медиализиране на до- Tоракална Медицина лната челюст. Първите са самостоятелни шини Том II, април , бр.

Със споменаването на самостоятелно разработените от нас няколко вида интраорални устройства следва да се подчертае голямото Фиг.
Те биват или индивидуално долната челюст изработени или такива, които могат да се закупят от аптечната мрежа. Понастоящем в САЩ съществуват над 40 различни видове орални апарати за повлияване на хъркане и синдрома на обструктивната сънна апнея 3. Освен това, придържането на този мускулест орган в кухината по време на сън се Фиг.
По подобен начин функционират и апаратите с електростимулация на мекото небце. Тези средства изискват специален източник на електропотенциали с много ниско напрежение, което се предава отново чрез електроди Фиг.

Независимо от типа интраорален апарат, трябва да споменем, че пациентите получават възможност да дишат с висок процент редукция на апноичните паузи по време на сън. Той притежава и телена примка, интегрирана във фронталния сегмент на шината, чрез която не се допуска връщането на долната челюст назад по време на сън. Апаратът дезартикулира захапката и я повдига с изнасянето на мандибулата в медиална позиция с приблизително ,5 mm. Посредством това медиално разполагане на двете анатомични структури се цели увеличаване на стесненото ретрофарингеално и ретропалатинално пространство.
Резултати и обсъждане Полчуните резултати показват, че и при трите вида, разработени и прилагани от нас апарати се отчита, според самите пациенти, значително подобряване в качеството на съня, респ.

Болните се чувстват трайно по-бодри сутрин и с достатъчно енергия за предстоящите задачи за деня. Според мнението на техните партньори по сън, хъркането е снижено драстично, а апноичните паузи, съпроводени от внезапно пробуждане за глътка въздух са доста по-малко на брой. Обективните резултати показват снижение на АХИ от 35 — 37, преди започване на лечението до 10 — 17 след използването на оралните устройства при средно-тежките форми на СОСА и нормализирането му при тези с лека по тежест сънна апнея.
Десатурациите са намалели с 5. Наблюдава се нормализиране на сър-. Световният опит в лечението на пациентите, страдащи от обструкция на горните дихателни сегменти по време на сън се основава на мултидисциплинарен начин на работа.

Медицинските екипи в САЩ и Западна Европа, които се занимават с третирането на пациентите се състоят от специалисти пулмолози, невролози, оториноларинголози, дентални лекари. Всички те съставят план на лечение и насочват съответния индивид към подходящия метод на работа: NCPAP, хирургични интервенции или орални апарати. Пресечните точки между сънната апнея и денталната медицина не са малко.
Възприетите подходи за лечение на болни с хъркане и СОСА понякога не се толерират от самите пациенти заради начините на интервенция. Планът на лечение може да включва например увулопалатофарингопластика, което означава хирургична намеса в областта на увулата и мекото небце.

Съществуват и далеч по-крайни методи на работа, свързани с намесата на лицево-челюстна хирургия и т. Всичко това изглежда за съответния пациент много по-сложно и в някои случаи дори застрашително в сравнение с използването на интраорален апарат. Денталната медицина предлага едно доста по-леко и рационално средство за лечение с прилагането, на който и да било орален апарат.
Предприетото повлияване на симптомите при СОСА с помощта на интраорални устройства се посреща добре от пациентите. Първоначално е необходим известен период на привикване към апаратите, а също така и период, в който апаратите да изместят трайно и целенасочено анатомичните структури, към които са насочени.

Резултатите са налице след този, наричан функционален период на действието им 8. Разбира се, че интраоралните апарати не могат да възвърнат абсолютната норма на сън при болните от СОСА, но могат да подпомогнат в немалка степен снабдяването с кислород на белите дробове посредством увеличаване на пространството между корена на езика и задната фарингеална стена 1, 3.
Това пространство се коригира от устройствата, които изработваме и считаме, че те на свой ред показват едно качествено изтегляне на долната челюст и езика с хиоидната кост.

С помощта на телерентгенографски анализ отчитаме стойностите между определени реперни точки по латералния лицев скелет на пациентите и отбелязваме достатъчно големи разлики след поставен апарат, което ни дава основание да смятаме алтернативата – интраорални устройства за успешен подход в повлияването на СОСА 1, 2.
Пресечните точки между сънната апнея и денталната медицина, както се вижда от горе-. Те би следвало обаче да се посрещат по правилния начин и от пресичането им да се получи добър краен резултат. В последното десетилетие, лекарите по дентална медицина по-конкретно в САЩ показват сериозен напредък в приобщаването и създаването на по-близък контакт с водещите медицински специалисти в разпознаването и лекуването на болните с обструктивна сънна апнея.

Там те се включват много активно в цялостната оценка и предприетите мерки за облекчаване страданието на тези болни. Именно в САЩ са създадени специални Sleep Centers, където специалисти от не една и две области на медицината съвместно и с дентални лекари. Ето защо денталните лекари трябва доста Tоракална Медицина по-активно да се интегрират в по-близко взаи- Том II, април , бр. Метод за определяне ефикасността на интраорални апарати за лечение на хъркане и обструктивна сънна апнея. Научна Сесия, МУ-Пловдив; Dukes Ph. Sleep laboratory testing.
Dent Clinics N Am ; 3. Sleep disorders and oral devices. A Randomized prospective long-term study of two oral appliances for sleep apnoea treatment. Effect of two types of mandibular advancement splints on snoring and Obstructive sleep apnea. The effect of the tongue retaining device on awake genioglossus muscle activity in patients with obstructive sleep apnea.

Am J Orthod Dentofac Orthop ; 8. Ten-year follow-up of mandibular advancement devices of snoring and sllep apnea. J prosthet Dent ; 9. Effects of a mandibular repositioner on Obstructive sleep apnea. Am J Orthod ; 3 Така виждаме повече и по-далеко от тях, не защото зрението ни е по-остро или ръстът по-висок, а защото те ни носят на раменете си и ни вдигат високо с цялата си гигантска височина Резюме През година се навършват години от смъртта на Lepold Auenbrugger, прочут виенски клиницист, открил и въвел в медицинската практика метода на перкусията.
Lepold Auenbrugger е роден на Получава медицинско образование във Виенския медицински факултет, където негов професор и ръководител е известният лекар и химик Gerhard van Swieten От г. Той ежедневно се среща със сериозни заболявания на белите дробове, причинени най-често от туберкулоза.

Не рядко те се придружават от плеврални изливи, които остават неразпознати приживе и се откриват едва на аутопсионната маса. В продължение на седем години L. Auenbrugger разработва физикален метод, наречен от него перкусия, с който става възможно да се диагностицират изливите в гръдната кухина още преди прегледа на болния.
В него той описва не само патологичната находка при белодробни заболявания, но дава и класическо описание на сърдечната аневризма и перикардния излив. По този начин методът на перкусия на гръден кош придобива широка медицинска популярност и заедно с откриването на аускултацията чрез стетоскоп от R. Laennec през , разширява диагностичните възможности до леглото на болния. Перкусията и аускултацията остават и в наши дни основни класически методи за изследване на пациента.

Ключови думи: L. Auenbrugger, перкусия, история. Paskalev1, D. Radoinova2, D. Leopold Auenbrugger was born on He received his medical education in the viennese faculty of medicine where his tutor and professor was the famous doctor and chemist Gerhard van Swieten From till the young doctor worked at the Spanish military hospital in Vienna and in the period he was in charge of the internal division there. He daily confronted severe cases of lung illnesses mostly caused by pulmonary tuberculosis. Often they were accompanied by pleural effusions, that were undetectable in life and were found only on the autopsy table.
For 7 years L. Auenbrugger was developing a physical method which he decided to call percussion with which it was made possible to diagnose the effusions in the thorax before the examination of the patient. In his work he describes not only the pathological findings by the pulmonary illness, but gave a classical description of the cardio aneurism and pericardial effusion. In this way the percussion technique found fame in the medical world and together whit the discovery of the auscultation technique by stethoscope by R. Laennec in widen the diagnostic capability by the bed of the patient.

The percussion and auscultation techniques stay a classical method even in modern days for examining patients. Key words: L. Auenbrugger, percussion , history of medicine.
Натрупвайки емпиричен и клиничен опит, Хипократ отбелязва, че определени симптоми, появили се в хода на болестта, водят до благоприятен изход, докато развитието на други — завършва с летален край. Така великият старогръцки лечител поставя основите на медицинската прогноза, а неговите афоризми и до днес си остават пример за проницателно наблюдение на лечител философ край леглото на болния. За Хипократ обаче болестта си остава антипод на здравето, едно общо нарушение на равновесието между твърдите вещества и течната хуморална съставка на тялото. За него болестта има защитен характер, защото чрез нея организмът се стреми да отстрани онова, което е нарушило телесната хармония на здравето.

Английският лекар Thomas Sydenham пръв осъзнава, че болестта не е една, и че съществуват различни заболявания, имащи специфични прояви. Той получава своето медицинско образование в престижни медицински университети – Оксфорд бакалавър, , Монпелие Франция и Кембридж, където му е присъдена докторска степен. Участва като военен лекар в гражданската война на страната на Cromwell и Парламента, където натрупва богат опит при лечение на раните.
След стихване на кървавите сблъсъци той се установява в Лондон и добива славата на най-добрия клиницист в английската столица. Търсейки нови пътища в медицината и като се базира на натрупаните лични наблюдения, той достига до идеята, че съществуват различни болести със своя специфика, подобно на многообразието от форми сред флората и фауната.

С внимателно изучаване на отделните заболявания лекарят може да ги опознае и отдиференцира. Разпознаването на симптомите на различните заболявания оформя клиничната картина на тяхното протичане. Така T. Sydenham поставя основите на нозологичното мислене в меди-. Възприел този метод, той прави блестящи описания на скарлатината scarlet fever и дребната шарка measles , на маларията и дизентерията, както и на хореята при остър ревматизъм, която носи неговото име — chorea Sydenhami.
За своите бележити постижения T. Нозологичният метод в медицината получава признание и променя клиничното мислене, но възниква въпросът: Ubi est morbos, то есть Къде е скрита болестта?

Пръв на него дава отговор Giovanni Batistta Morgagni — Тук негови професори са Antonio Valsalva — и Ippolito Albertini — , които са ученици на знаменития Marcello Malpighi — В периода — г. Morgagni публикува в Болоня Adversaria anatomica Анатомични бележки , които го правят прочут анатом, чиято слава прехвърля границите на Италия. Писан в продължение на десетилетия и завършен на преклонна възраст, този класически труд поставя основите на модерната патология. На базата на аутопсии, Morgagni не само установява и описва различни органни увреждания, но и за пръв път прави връзка между симптомите на заболяването приживе с патологичната находка post mortem.
Монументалният труд е съставен от 70 писма до негови колеги в Италия, в които той съобщава за своите открития. Morgagni за пръв път описва сифилитичните промени в главния мозък и туберкулозните поражения в бъбреците.

Той установява, че ако едната половина на тялото е засегната от парализа, то мозъчната лезия се открива контралатерално. Става ясно, че развитието на патологичен процес в отделен орган води до външна изява на заболяването с характерна симптоматика. Така нозологичното мислене в медицината получава неопровержимо морфологично доказателство.
Идеите на. Промененото клинично мислене започва да се нуждае от нови методи за диагностика на болестите на различните органи. Решаваща стъпка в тази насока прави появилата се през същата г. Leopold Auenbrugger — човекът и лекарят L. Auenbrugger e роден на Тук малкият Leopold с интерес наблюдава как Auenbrugger-старши с почукване по бъчвите определя нивото на виното в тях.

По-късно L. Auenbrugger заминава за Виена, където следва медицина и се промовира на Негов професор е Gerhard van Swieten , основоположник на Виенската клинична школа и ученик на прочутия лекар и химик Hermann Boerhaave от Лайден.
В него L. Auenbrugger описва лечение на пациенти с продуктивно маниакално заболяване чрез даване на високи дози камфора, които предизвикват силни епилептични гърчове. Интересно е да се отбележи, че методът на Auenbrugger преживява ренесанс през те години на ХХ век, когато се прилага за лечение на болни от шизофрения За тихата ярост или за импулсивното самоубийство като едно действително заболяване със собствени наблюдения и забележки 6. От до г. Именно оттогава датират първите проучвания върху новия диагностичен метод, наречен от автора перкусия.

Auenbrugger ръководи вътрешното отделение на болницата и се насочва към изучаване на гръдните болести.
Славата му на способен лекар достига и до императрица Maria-Theresia, която го кани като свой личен медик. След напускане на Испанската военна болница, той е лекар на свободна практика с репутацията на един от най-търсените и ценени медици във Виена 12, 13,17, Auenbrugger е надарен с великолепен музикален слух, който му помага при разработване на перкусията. Освен това лекарят е и творчески изкушен, като през г. Премиерата преминава при голям успех във Виена. Своето музикално дарование Auenbrugger предава и на двете си дъщери — Maria Katharina и Marianna, на които великият композитор J.

Haydn посвещава 6 сонати за пиано 2, 12, На Бележитият лекар умира на Inventum novum Работейки в Испанската военна болница, L. Auenbrugger редовно се сблъсква със заболявания на белите дробове, най-често причинени от туберкулоза. Post mortem на аутопсионната маса често се откриват плеврални изливи, неразпознати приживе. Задавайки си въпроса как да бъдат диагностицирани изливите при живите пациенти, Auenbrugger започва да почуква с пръсти човешкия гръден кош, също както неговия баща някога е почуквал бъчвите с вино.

Това се налага, за да се получи такъв тон, какъвто се постига при по-слабите и с по-грацилен торакс хора 4. Повърхността на гърдите трябва да бъде покрита с блуза или ръката на перкутиращия да бъде в ръкавица според автора перкусията с гола ръка променя характера на получения тон При перкусия на предната половина на гръдния кош главата остава изправена, раменният пояс е назад, то есть ръцете са към гърба.
С това се цели гръдният кош да бъде изнесен напред, за да се изпънат кожата, мускулите и ребрата, за да е възможно получаването на най-ясен перкуторен тон. При перкусия на страничните области на торакса, ръцете трябва да са вдигнати над главата. По този начин двете еднакво обтегнати страни дават по-ясен тон.

При перкусия отзад, пациентът бива помолен да се наведе напред, да притисне горната част на раменния си пояс към гърдите и да извие назад гърба си И най-тежките гръдни заболявания могат да останат неоткрити, без дори да дават признак за своето съществуване, но е възможно да бъдат разпознати чрез перкусия. Когато и в двете белодробни половини чистотата на тона е еднаква, това доказва, че белодробните тъкани са свободни, без да са притиснати от патологични образувания или скрити заболявания в гръдния кош Когато при перкусия на дадено място на гръдния кош извлеченият тон е по-силен или по-висок от обичайния, то това говори за болестна промяна там Когато при перкусия на определено място на гръдния кош полученият тон е по-неясен от обичайния сонорен, то заболяването е там, където тонът е приглушен Ако при перкусия на дадено място на гръдния кош обичайният сонорен тон се изгуби напълно, това означава, че тонът е погълнат от болестно образувание и показва неговото място 4.

Именно по този начин L. Auenbrugger успява да определи мястото и нивото на плевралния излив при своите пациенти, а при смъртен изход верифицира находката чрез аутопсия. Освен това, при вече починали пациенти, той инжектира вода в плевралната кухина и чрез перкусия определя точното ниво на течността. След 7 години ежедневни наблюдения и експерименти, в г. Тук аз излагам пред теб, благородни читателю, един новооткрит от мен метод за откриване на болестите в гърдите. Той се състои в почукване перкусия на човешкия гръден кош, при което в съответствие на различния характер на извлечените тонове може да се добие информация за вътрешния статус.

Нито стремежът към писане, нито еуфорията от спекулациите, а 7 годишното наблюдение бе причината същността на откритието да бъде систематизирана и публикувана 4. Авторът моето тщестславие; понеже не желая това, аз обръща внимание на лошата прогноза и при искам да извадя от забравата и него самия, и двете сърдечни заболявания 4. Per aspera ad astera През трудности към През г. Pierre—Adolph Piorry звездите, лат. Плесиметърът се поддържа с лявата Swieten и Anton de Haen 1, Единствен по това време във Ви- Joseph Skoda , е широко възприена Maximilian Stoll , ръководител ет и използван и до днес 20, По-късно уредът става новия метод при диагнозата на пневмонии, прототип на известното неврологично чукче плеврални изливи и емпием 12, 14, Данни за изследване на сухожилните рефлекси Превеждайки го дицинския университет в Грац, носи името на на френски, той го обогатява с множество Leopold Auenbrugger, а неговият портрет е собствени клинични случаи, като не пропу- изобразен върху емблемата на учебното завеска да отбележи приоритета на Auenbrugger дение.

Намора Ф. Богове и демони на медицината. Смирнов А. Б, Смирнов К. К летию со дня смерти Нефрология С. Спангенбърт Р. История на науката. Auenbrugger L. Inventum novum ex percussione thoracis humani ut signo abstrusos interni pectoris morbos detegendi. Joanis Trattner. Experimentum nascens de remedio specifico sub signo specifico in mania virorum.
Von der stillen Wut oder dem Triebe zum Selbstmorde als einer wirklichen Krankheit, mit originaellen Beobachtungen und Anmerkungen. Bedford D. History of percussion of the heart.

Brit Heart J ; Beneke K. Corvisart J. Haggard H. New York. Karger-Decker B. Die Geschichte der Medizin. Schalldiagnostische Verfahren — die geschichte von Perkussion und Auskultation. Lawrence L. How percussion hammers evolved into reflex hammers. Endocrine Today. Lesky E. Pearse JMS. Leopold Auenbrugger: Camphor – induced Epilepsy — remedy for manic psychosis.
Eur Neurol ; Piorry PA. Regal W. Sakula S. Joseph Skoda A contenary tribute to a pioneer of thoracic medicine.

Chest percussion. Eur Respir J ; 8: Д-р Ванко Ничев, дмн. Той беше човек, лекар, хуманист и учен, отдал се изцяло на здравето и живота на хората. Българската медицина загуби професионалиста, посветил целия си творчески живот на борбата с туберкулозата и белодробните болести в България. Самият той, изключително амбициозен и взискателен към себе си, с високо чувство на отговорност, работи десетилетия всеотдайно и предано в името на страдащите. Ничев e роден в гр. Завършва немска езикова гимназия в гр.

София, а през год. Академичната му дейност започва през г.
От На учебно-преподавателската работа проф.
Гуидо Кремер от Националния институт за здравеопазване и медицински изследвания на Франция (inserm) и колегите му са открили две вещества, които действат именно на тетраплоидните клетки, без да засягат диплоидните. За получаване на ясен образ е необходимо фокусът на наблюдавания обект да се образува върху ретината (светлочувствителна тъкан, покриваща вътрешната повърхност на окото). Късогледството е състояние, при което се наб. Проучвания върху патобиохимични механизми, свързващи хомеостазата на желязото с показатели за възпалителни и автоимунни нарушения при ревматоиден артрит: Автореферат / Катя Иванова Стефанова. – Пловдив: МУ.

PDF | On Jan 1, , Argirov A and others published Genital form of Lichen Sclerosus – successful treatment with Pimecrolimus | Find, read and cite all the research you need on ResearchGate. Защитена дисертация на тема „Клинична, рентгенологична и прогностична оценка на ранни ревматоиден артрит”. В момента работи в МЦ”Кючук Париж” и МБАЛ „Тримонциум” гр. Пловдив.

Търг с картини на 9 майстори, парите – за сираци – orientandoo.com

Терзийски, А. Христова, С. Костянев, Д. Чернева, О. Георгиев, Д. Петрова, Д. Глоговска, Я. Иванов, П. Павлов, Е. Борисова, П.
Терзийски, А. Христова, С. Костянев, Д. Чернева, Плоудив. Георгиев, Д. Петрова, Д. Глоговска, Я. Иванов, П. Павлов, Е. Борисова, П. Петкова, В. Несторова, С. Андонова, Б. Terziyski, A. Hristova, S. Kostianev, D. Cherneva, O. Georgiev, D. Petrova, D. Glogovska, Y. Ivanov, P. Pavlov, Е. Borissova, P. Petkova, V. Nestororva, S. Andonova, B. Кампанията плгвдив под патронажа на кмета на Столична община госпожа Йорданка Фандъкова. На 10 февруари г. Зачестяването на белодробните болести в световен мащаб вече не е само здравен проблем, а сериозна заплаха и за обществените здравни системи. Те засягат хора от всички страни и всички социално-икономически групи. В България статистиката показва, че годишно повече от българи постъпват в болница заради болести на белите дробове.

Над 17 българи годишно заболяват от злокачествени образувания на дихателните органи. Годишно 3 души в България умират поради болести на дихателната система. Една четвърт от българските деца опитват цигари преди 10 годишна възраст. До момента като партньори към кампанията са се присъединили здравният портал Zdrave. Българското дружество по белодробни болести активно ще работи за привличане и на още организации за партньори на кампанията. Събитието беше открито от доц. Най-важното, въпреки това, остава подобряване качеството на живот на пациентите и коренна промяна в представата за тези болести и политиката за профилактиката.
От кметството се надяват да дадат пример и на други общини в Ревматомден за подкрепа на кампанията.

За нуждата от популяризиране на белодробното здраве сред българското общество говориха още: доц. На събитието присъстваха официални лица от партньорски и спонсорски организации. На всички присъстващи бяха раздадени перлени ленти, символ на кампанията. Патогенезата на ЧСД се основава на наличието на неметаболитни вентилаторни стимули в резултат на повишеното пулмокапилярно вклинено налягане, регулация на хеморецепторите нагоре поради симпатикоадреналната активация Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит понижен функционален остатъчен капацитет, и забавено циркулаторно време в следствие на понижения маркреи дебит.

Терапевтичните възможности за повлияване на ЧСД са много добри с доказани резултати върху Стмйкова на живот, смъртността, нуждата Сиайкова хоспитализации и спешна помощ.
Основните рецматоиден са терапия с положително налягане СРАР или кислородотерапия. Ключови думи: централна Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит апнея, Чейн-Стоуксово дишане, хронична сърдеча недостатъчност, полисомнография, неинвазивна вентилация. The pathogenesis of CSR is based on the presence of non-metabolic ventilatory stimuli resulting from increased pulmonary capillary wedge pressure, upregulation of chemoreceptors due to sympathoadrenal activation, and decreased functional residual capacity, and prolonged circulatory time in result of decreased cardiac output.
The therapeutical approaches to treat CSR have shown good results in terms of improving the quality of life, mortality reduction, reduction in hospitalization and emergency visits rate. The most common treatments are continuous positive airway pressure CPAP and oxygen therapy.

Key words: central sleep apnea, Cheyne-Stokes respiration, chronic heart failure, polysomnography, noninvasive ventilation. Диссомнии; 2. Парасомнии; 3. Медико-психиатрични разстройства на съня, Tоракална Медицина свързани с умствени, неврологични и други Том II, априлжисертация. Предполагаеми разстройства на съня. Централната сънна апнея ЦСА се отнася към диссомниите. Описана е под четири форми: при изкачване на голяма надморска височина, идиопатична, Чейн-Стоуксово дишане при хронична сърдечна недостатъчност ХСН и ЦСА при неврологични и невромускулни разстройства Плодив представлява съотношение на силата на отговора към промяната в амплитудата на контролирания пловдиив.
По-висок loop gain съответства на по-бурна реакция на контролните механизми и по-висок риск от дестабилизация на системата Отнесено към вентилаторния контрол, регулираната променлива е PaCO2.

С други думи високото еупнеично PCO2 улеснява дестабилизацията на дихателния контрол, а ниското еупнеично PCO2 стабилизира системата. Controller gain съответства на отговора на контролните механизми към хипоксични и хиперкапнични стимули Осъществява се под формата на: централен контрол и периферен хеморецепторен контрол.
Централният контрол се основава на сравнение между актуал8. По време на сън при раони хора еупнеичното PaCO2 се повишава, а Рпнни намалява, което предпазва от паузи в дишането при съпътстващата потисната мозъчна активност Периферната регулация се осъществява от рецептори, разположени в каротидния синус. Задължително условие за дестабилизацията на системата за обратна връзка е времевото изоставане на отговора на контролните механизми спрямо промените mixing gain.

Времето необходимо за достигане на артериализираната кръв до хеморецепторите определя наличието на нормално вътрешно за системата изоставане Увеличаването на циркулаторното Стакова е свързано с дестабилизация на дихателния контрол. Характерен пример от нашата практика е демонстриран на Фиг. Фигурата представя минутен период от полисомнографско изследване.
Араузъли повишена амплитуда на ЕЕГ сигнала се забелязва в моментите на върхов въздушен поток и усилие. Промените в дишането се съпътстват с понижение в кислородната артрти SpO2.

ЦСА-ЧСД е израз на респираторна нестабилност, особено характерна по време на сън, когато дихателния контрол е изключително метаболитен, дисеотация по механизъм на отрицателна обратна връзка по отношение на PaO2 и PaCO2 Последната се дължи на неметаболитни вентилаторни стимули в следствие на белодробна конгестия, опосред. По-ниското еупнеично PaCO2 не Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит достатъчно за стабилизиране маркеро вентилаторния контрол, тъй като не се съпътства от понижение на АХП. Дестабилизацията на контролните механизми е необходимо, но недостатъчно условие за появата на ЦСА-ЧСД, тъй като при наличие на съразмерен отговор би се коригирало нарушението без поява на цикличност хипер-хиповентилация.

Споменатите резултати са в унисон със становището на Somers, че сърдечно-съдовите заболявания и ЦСА взаимно се потенцират Сънната апнея е доказан рисков фактор за повишено кръвно налягане и увеличен морбидитет, а вероятно и повишена смъртност от сърдечно-съдови заболявания 19, Това налага нейното лечение дори в по-леките форми, с цел да се избегне развитието на упоменатите съпътстващи заболявания 19, Същата препоръка дават и Ancoli-Israel като акцентират вниманието към по-възрастните пациенти с ХСН, които заа да се считат за рискова група за СА 2.
Патофизиологичните механизми, по които ЦСА влошава прогнозата при ХСН включват: хипоксемията, симпатико-адреналната активация и фрагментацията на съня с множество микропробуждания 2. Симпатикоадреналната активация по време на сън намалява преживяемостта на кардиомиоцитите, има аритмогенен дасертация и влошава маркера енергетизъм, а честите епизоди на десатурация и множеството араузъли предизвикват структурни промени в сърцето и левокамерна и деснокамерна хипертрофия 2, ЦСА-ЧСД предизвиква ограничение във физическия капацитет у пациентите с ХСН, което влошавайки физическата ревматоиедн активност, води до допълнително прогресиране на основното заболяване 17, 23, Независимо от горепосочените доводи, някои автори изказват хипотезата, че ЦСА-ЧСД при ХСН е не само патофизиологичен, а и компенсаторно-приспособителен механизъм, изтък.

Диагностични проблеми при ЦСА-ЧСД Методологичните проблеми са свързани с разграничаването на централните от обструктивни събития въз основа единствено на каналите за дишане и торакални, и абдоминални движения, особено по отношение на хипопнеите. Доскоро Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит езофагеален катетър намира съвременна алтернатива в неинвазивното отчитането на дихателното усилие чрез пулсовото ревматоден време. От една страна липсва характерното Стаукова хъркане, а от друга може да не е налице субективната дневна ревматотден 4.

Към момента златният стандарт за диагностицирането им е лабораторната полисомнография, която може да отграничи и различните НДВС Допълнителен аргумент в тази насока е и фактът, че тези болни могат да получат отличен резултат от лечение с различни видове неинвазивна вентилация с положително налягане В идеалния случай, една предиктивна система за ЦСА-ЧСД би била основана на изследвания, които са част от диагностичния подход към ХСН, като по този начин се сведе до минимум използването на допълнителен финансов и човешки ресурс. Проблем пред самостоятелното Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит използване за предсказване на ЦСА-ЧСД е недостатъчната им специфичност или чувствителност, особено при леки форми 9, В оригиналното проучване на Roshe et al, напротив, се намират изключително високи данни за чувствителност Според нас, известен проблем в случая представлява субективното определяне на наличието на вариации във вентилацията, кислородната консумация и издишания CO2.

Считаме, че натрупаните през последните години Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит за ефекта на ЦСА-ЧСД върху упоменатите диагностични параметри, дават рематоиден да се търси многокомпонентна система за плловдив, основана на тези и други показатели напр. Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит подход, вероятно, би решил проблемите с мракери специфичност и чувствителност.
Смъртността, напротив, е сравнима между пациентите, подложени на СРАР терапия и контролната група 7. Последващ post-hoc анализ на резултатите от това проучване разкрива значимо намаление на смъртността в подгрупата пациенти, при които.

Предимства, недостатъци и доказателства за повлияване на смъртността и качеството на живот, и за други положитени ефекти при различни методи на лечение на Чейн-Стоуксовото дишане при хронична сърдечна недостатъчност. Терапевтичен подход.
PDF | On Jan 1, , Argirov A and others published Genital form of Lichen Sclerosus – successful treatment with Pimecrolimus | Find, read and cite all the research you need on ResearchGate. mg, филмирани таблетки. Idea Advertising, 08/, Bulgaria, Еднократен прием, само за три дни Cъстав: 1 филмирана. Редовен докторант. Дисертация за научната и образователна степен „ДОКТОР” при Катедра Микробиология и Имунология, МУ-Пловдив, Научен ръководител: доц. д-р М. Мурджева. orientandoo.com Лекари. Медицински център Кючук Париж – orientandoo.com Адрес: гр.

Пловдив, ул Георги Кондолов №43а Тел.: / ; Работно време: Всеки делничен ден от до часа. Управител / Счетоводство: / ; Факс: / Email: mc_kuchuk_parij_at_orientandoo.com Проучвания върху патобиохимични механизми, свързващи хомеостазата на желязото с показатели за възпалителни и автоимунни нарушения при ревматоиден артрит: Автореферат / Катя Иванова Стефанова. – Пловдив: МУ.

Търг с картини на 9 майстори, парите – за сираци

Aubier M et al. Rev Mal Respir ; 16 4 Olivieri D et al. Activity of erdosteine on mucociliary transport in patients affected by chronic bronchitis. Respiration ; Tellings JC. Busin, R. Clerici, F. Erdosteine: Evaluation of mucorheological and immunosecretory parameters in patients with bronchial phlogistic pathology ; Med. Moretti M.
Aubier M et al. Rev Mal Respir ; 16 4 Olivieri D et al.

Activity of erdosteine on mucociliary transport in Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит affected by chronic bronchitis. Respiration ; Tellings JC. Busin, R. Clerici, F. Erdosteine: Evaluation of mucorheological and immunosecretory parameters in patients with bronchial phlogistic pathology ; Med.
Moretti M. Еднократен прием, само за три дни Cъстав: 1 филмирана таблетка съдържа mg азитромицин azithromycin като азитромицин дихидрат azithromycin dehydrate. Терапевтични показания: Инфекции на горните и долни отдели на респираторната система, Инфекции на кожа и меки, Болести, предавани по полов път: urethritis и cervicitis причинени от Chlamydia trachomatis и Neisseria gonorrhoeae. Той също е показан за лечение на шанкър, причинен от Haemophilus ducreyi.
За лечение на болестите, предавани по полов път причинени от Chlamydia trachomatis, Haemophilus ducreyi или чувствителната Neisseria gonorrhoeae, дозировката е 1 g приет като еднократна перорална доза.

Противопоказания: Azithromycin не трябва да се предписва на пациенти с анамнеза за Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит реакции към същия или към други макролидни антибиотици или към някои от помощните вещества. Специални предупреждения и специални предпазни мерки при употреба: Тежки алергични реакции, включително ангиоедем и анафилактичен шок в редки случаи причина за смърт.
Основния път на елиминиране на azithromycin е чрез черния дроб, затова той трябва да се прилага с внимание при пациенти с тежко чернодробно заболяване. Може да се наблюдава аритмия след приложение на макролиди и по-специално при пациенти, с удължени QT интервали.

Както при всички антибиотици, необходимо е да се поддържа постоянно внимание за откриване на признаци за растеж на нечувствителни микроорганизми като гъбички. За псевдомембранозен колит се съобщава при почти всички антибактериални средства и Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит да варира от лек до животозастрашаващ. Затова е необходимо да се обмисли тази диагноза при пациенти с диария, получена в резултат от приложение на антибактериални средства.
Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие: антиациди. Бременност и кърмене: Безопасността на употреба по време на бременност не е доказана. При бременни жени, azithromycin може да бъде използван само ако няма алтернатива. Няма данни относно излъчването в майчиното мляко.

При кърмачки, azithromycin може да бъде използван само, ако няма алтернатива.
Начин на предписване: По лекарско предписание. Опаковка: 3 филмирани таблетки по mg aзитромицин Дата на одобряване на последната КХП: А За допълнителна информация: Krka, d. Якубица Терзийски, А. Христова, С. Костянев, Д. Чернева, О. Георгиев, Д. Петрова, Д. Глоговска, Я. Иванов, П. Павлов, Е. Борисова, П. Петкова, В. Несторова, С. Андонова, Б. Terziyski, A. Hristova, S. Kostianev, D. Cherneva, O. Georgiev, D. Petrova, D. Glogovska, Y. Ivanov, P.
Pavlov, Е. Borissova, P. Petkova, V. Nestororva, S. Andonova, B. Животът продължава Те не са статистически сигнификантни. Предварително дефинираните вторични крайни цели включват подобряване на белодробната функция, на качеството на живот, на ХОББ екзацербациите, водещи до хоспитализация и смърт. Тя обикновено е лека и често се преодолява с продължаване на лечението.

References: 1. Global strategy for the diagnosis, management, and prevention of chronic obstructive pulmonary disease: executive summary. Updated Accessed September 5, A 4-year trial of tiotropium in chronic obstructive pulmonary disease.
N Engl J Med. Твърдишки проход 27, ет. Кампанията е под патронажа на кмета на Столична община госпожа Йорданка Фандъкова. На 10 февруари г. Зачестяването на белодробните болести в световен мащаб вече не е само здравен проблем, а сериозна заплаха и за обществените здравни системи. Те засягат хора от всички Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит и всички социално-икономически групи. В България статистиката показва, че годишно повече от българи постъпват в болница заради болести на белите дробове. Над 17 българи годишно заболяват от злокачествени образувания на дихателните органи. Годишно 3 души в България умират поради болести на дихателната система.

Една четвърт от българските деца опитват цигари преди 10 годишна възраст.
До момента като партньори към кампанията са се присъединили здравният портал Zdrave. Българското дружество по белодробни болести активно ще работи за привличане и на още организации за партньори на кампанията. Събитието беше открито от доц. Най-важното, въпреки това, остава подобряване качеството на живот на пациентите и коренна промяна в представата за тези болести и политиката за профилактиката. От кметството се надяват да дадат пример и на други общини в България за подкрепа на кампанията. За нуждата от популяризиране на белодробното здраве сред българското общество говориха още: доц.
На събитието присъстваха официални лица от партньорски и спонсорски организации.

На всички присъстващи бяха раздадени перлени ленти, символ на кампанията. Патогенезата на ЧСД се основава на наличието на неметаболитни вентилаторни стимули в резултат на повишеното пулмокапилярно вклинено налягане, регулация на хеморецепторите нагоре поради симпатикоадреналната активация и понижен функционален остатъчен капацитет, и забавено циркулаторно време в следствие на понижения сърдечен дебит.
Терапевтичните възможности за повлияване на ЧСД са много добри с доказани резултати върху качеството на живот, смъртността, нуждата от хоспитализации и спешна помощ. Основните подходи са терапия с положително налягане СРАР или кислородотерапия. Ключови думи: централна сънна апнея, Чейн-Стоуксово дишане, хронична сърдеча недостатъчност, полисомнография, неинвазивна вентилация.

The pathogenesis of CSR is based on the presence of non-metabolic ventilatory stimuli resulting from increased pulmonary capillary wedge pressure, upregulation of chemoreceptors due to sympathoadrenal activation, and decreased functional residual capacity, and prolonged circulatory time in result of decreased cardiac output.
The therapeutical approaches to treat CSR have shown good results in terms of improving the quality of life, mortality reduction, reduction in hospitalization and emergency visits rate. The most common treatments are continuous positive airway pressure CPAP and oxygen therapy. Key words: central sleep apnea, Cheyne-Stokes respiration, chronic heart failure, polysomnography, Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит ventilation.
Диссомнии; 2. Парасомнии; 3. Медико-психиатрични разстройства на съня, Tоракална Медицина свързани с умствени, неврологични и други Том II, априлбр. Предполагаеми разстройства на съня. Централната сънна апнея ЦСА се отнася към диссомниите.

Описана е под Стайкова му пловдив дисертация ранни маркери за ревматоиден артрит форми: при изкачване на голяма надморска височина, идиопатична, Чейн-Стоуксово дишане при хронична сърдечна недостатъчност ХСН и ЦСА при неврологични и невромускулни разстройства Той представлява съотношение на силата на отговора към промяната в амплитудата на контролирания показател.
Изследвала е за първи път в България АНТИ-ССР теста, който е високо специфичен за ранното диагностициране на ревматоиден артрит. Защитена дисертация на тема „Клинична, рентгенологична и прогностична оценка на ранни. Редовен докторант. Дисертация за научната и образователна степен „ДОКТОР” при Катедра Микробиология и Имунология, МУ-Пловдив, Научен ръководител: доц. д-р М. Мурджева. orientandoo.com Лекари. както за псориазис, така и за голяма част от коморбидните състояния. Редица ендогенни (ге-нетични) и екзогенни (околна среда, инфекции, стрес, начин на живот) фактори могат да се.

Вашият коментар Отказ

Трябва да влезете, за да публикувате коментар.

Категории

  • Бързо и ефективно лечение на ревматизъм в България
  • Как бързо да се излекува артрозата в България? Полезни съвети
  • Как бързо да се отървете от болката в дисковата херния? Най-добри практики и съвети
  • Как да се отървем от артрит бързо и евтино в България?
  • Как да се отървем от болки в радикулит? етнонаука
  • Как да се отървете от болката в рамото? Най-ефективните методи
  • Колко бързо коксартрозата може да бъде излекувана без операция?
  • Лечение на болка в коляното с алтернативни методи
  • Най-добрите домашни средства за лечение на болки в ставите?

Последни публикации

  • Зелеви листа при дискова херния
  • Значителна интрафораменална дискова херния
  • Значителна интрафораментална дискова херния
  • Здравен форум пъпна херния
  • Здравослойни проблеми при лумбална дискова херния
  • Зелевия лист за херния
  • Залепване на черва след операция на херния
  • Зелена хума и ползите и при диафрагмена херния
  • Защипване на черва след опе.ация на херния
  • Желателно ли е платното при херния
  • За колко време калцира дискова херния
  • Зареждане с озон на дисковата херния
  • Затопляне след херния
  • Здравето отблизо дискова херния 08 2017
  • Застраховка живот операция херния
  • Заздравяване коремна област след опетация херния
  • Защо е нисък хемоглобина при хиатална херния
  • Заплащане на платно при херния
  • Здравето отблизо дискова херния упражнения
  • Заклещна херния симптоми
  • Заклещена ингвинална херния мкб
  • Заклещване на хиатална херния
  • Живот след операциа от херния
  • Заклещена херния при жените
  • Възстановяване след операция на шийна дискова херния
  • За колко време зараства платно на херния
  • Възстановяване след операция на вентрална херния коремната стена
  • Здравната каса поема ли операция на дискова херния
  • Възстановяване след операция на коремна херния
  • Възстановяване след операция на хиатална херния
  • Вредна ли е мастурбацията при ингвинална херния
  • Въздушна херния
  • Запушено ухо при дискова херния на врата
  • Възглавница за шийна дискова херния
  • В павел баня лекуват ли напреднала дискова херния
  • Заклещена хиатална херния
  • Зачервяване и подуване на рана от операция на херния
  • Задна капла 26 цола дискова херния
  • Втора хирургия александровска лапароскопска операция на херния
  • Задно-странична херния
  • Заболявания на диафрагмата херния
  • Заклещена пъпна херния снимки
  • Вьзможно ли е лечение на дискова херния след поставен стенд
  • Време за възстановяване след операция на дискова херния
  • Втора операция на херния с платно
  • Волтерен при дискова херния
  • Възсановяване след херния
  • Връзка между стреса и дисковата херния
  • Волейбол дискова херния
  • Упражнения за дискова херния на руски професор

Архив

  • февруари 2021
  • януари 2021
  • декември 2020
  • ноември 2020
  • октомври 2020

Move&Flex гел в България: Важна информация

Администрацията на orientandoo.com не носи отговорност за материалите, публикувани на този източник. Преди да използвате какъвто и да е съвет или съвет за лечение на болки в ставите у дома – задължително! консултирайте се с лекар.

Категории

  • Бързо и ефективно лечение на ревматизъм в България
  • Как бързо да се излекува артрозата в България? Полезни съвети
  • Как бързо да се отървете от болката в дисковата херния? Най-добри практики и съвети
  • Как да се отървем от артрит бързо и евтино в България?
  • Как да се отървем от болки в радикулит? етнонаука
  • Как да се отървете от болката в рамото? Най-ефективните методи
  • Колко бързо коксартрозата може да бъде излекувана без операция?
  • Лечение на болка в коляното с алтернативни методи
  • Най-добрите домашни средства за лечение на болки в ставите?
©2022 Move&Flex гел в България | Powered by Sitemap & WordPress