РФ-положителен полиартикуларен ЮИА: тази форма е много рядка при деца (по-малко от 5% от всички пациенти с ювенилен идиопатичен артрит). Код по МКБ m09* Юношеский [ювенильный] артрит при болезнях, классифицированных в других. Артритът при деца се нарича детски артрит или ювенилен артрит. Най-често срещаният тип детски артрит е ювенилният идиопатичен артрит (ЮИА), известен още като ювенилен ревматоиден артрит. Ювенилният артрит е форма на артрит, при деца и юноши, които са по-малки от 18 годишна възраст. Пика на развитие е годинка, рядко на 10 годишна възраст. Код по МКБ Алфавитные указатели МКБ Болезни и травмы по их характеру— Классы I-XIX, XXI, XXII. Внешние причины травм— термины в этом разделе представляют собой не медицинские диагнозы, а описание обстоятельств, при которых произошло событие (Класс XX.
Внешние причины.
Ювенилен артрит при деца мкб 10
Най-често възниква след инфекция на стомашно-чревния тракт или на пикочно-половата система. Анамнезата представлява насочено лекарско интервю, което е насочено към уточняване сегашното състояния, минали заболявания, фамилност, рискови и социални фактори. Здравето е в твоите ръце Страница. Съществува риск от множествена органна дисфункция. Анти-TNF се използват самостоятелно или в комбинация с метотрексат. Тази форма на ювенилен артрит има две основни подгрупи:. Повечето пациенти са положителни юеца лабораторен тест, наречен HLA Ювенилен артрит при деца мкб 10 това е тест за семейна предразположеност към заболяването. Най-широко използвани са напроксен и ибупрофен.
При възпалителни промени мртрит нарушават локалните защитни пртрит на ставата. За едно заболяване се казва, Ювенилен артрит при деца мкб 10 е хронично, когато подходящото лечение не води непременно до излекуване на заболяването, но води до подобрение на симптомите и резултатите от лабораторните тестове. Лабораторни изследвания Скоростта на утаяване на еритроцитите и С-реактивният протеин свидетелстват за налични възпалителни процеси в организма. Следва да се обърне особено внимание на психологическото въздействие на болестта върху детето и неговото семейство.
Юношески ревматоиден артрит МКБ m Но не при всички деца заболели с вирусни инфекции клиничната картина се отебнява с ревматологични усложнения. Ювенилен артрит със системно начало.
Според МКБ, различните форми на това заболяване имат собствен код, определен като m за ювенилен ревматоиден артрит. m за ювенилен анкилозиращ спондилит (sac). Младежкият артрит с появата. 02/04/ · Артрит при деца. Ювенилният хроничен (ревматоиден) артрит (ЮХА) е възпалително ставно заболяване при децата, което се придружава с богата клинична картина. Характеристики на болестта. Малолетните и ревматоиден артрит – е патология, която се формира при деца и юноши под 16 години, които могат да засегнат не само ставите, но също и . Артрит при хворобі Лайма (А+) Артрит при інших бактеріальних захворюваннях,класифікованих в інших рубриках Артрит, обумовлений краснухою (b+) Артрит, обумовлений іншими вірусними.
МКБ 10 – Другие артриты (M13)
С напредването на болестта, възпалителният процес обхваща не само Ювенилен артрит при деца мкб 10, но и близките сухожилия, сухожилни влагалища, Ювенилнн, надкостница. Водещият ревматолог проф. Възникването им в хода на артрита и сходните ставни промени дават основание на някои изследователи да ги определят като клинични варианти на равматоидния артрит. За разлика от иридоциклита, няма нужда от периодични изследвания с шлиц- лампа за ранна диагностика. Как се лекува?
Нови Юыенилен маркери са все още в процес на проучване, за да се Ювенилен артрит при деца мкб 10 кога е време да се спре лечението с метотрексат или биологични агенти. Специалистите могат да предпишат и използването на помощни средства, които да подобрят общото състояние на болния, да повлияват по неспецифичен начин възпалението, болката и сковаността, да укрепят отслабналите сухожилия, мускули и стави и дпца качеството на живот на болния. Освен в синовията циркулиращи имунни комплекси се откриват и в другите телесни течности, което обяснява полисистеманат изява на юношески Ювнеилен артрит със или без ревматоиден фактор. Има установена взаимовръзка при имунните механизми между тези патогени и антителата, които реагират с IgG.
Предполага се, че тази хиперсензитивност настъпва единствено при предразположени индивиди. При нелечение всички болни са нетрудоспособни както за физически, така и за интелектуален труд.
Първите премахват възпалението и намаляват болката. Вторите потискат имунните реакции и по този начин се борят със самото заболяване. Съхраняването на ставните структури е основна цел и смисъл на лечението на всяка ревматична болест. Това се постига с две основни групи препарати в зависимост от структурата, на която въз-действат — хондропротектори подобряват храненето и качествата на хрущяла и лубриканти подобряват смазващите качества и стабилността на ставната течност.
По време на терапията се прилагат обикновени аналгетици, НСПВС и КОКС инхибитори, променящи болестната активност средства синтетични и биологични средства, кортикостероиди, гастропротектори и др.
При силно възпалени стави кортикостероидните лекарства могат да се приложен локално чрез инжектиране. При ревматоиден артрит рядко се прибягва до хирургични методи, използват се предимно протезиране на коленните и тазобедрените стави, много по-рядко — коригиращи операции. Физиотерапията оказва положителен ефект, като трябва да се избягва такава, свързана със загряване на ставата.
ПОлезни са и нискочестотните и магнтните и лазерни терапии, както и санаторно-курортното лечение. Особено добро въздействие оказва лечебната гимнастика.
Специалистите могат да предпишат и използването на помощни средства, които да подобрят общото състояние на болния, да повлияват по неспецифичен начин възпалението, болката и сковаността, да укрепят отслабналите сухожилия, мускули и стави и подобряват качеството на живот на болния.
При нелечение всички болни са нетрудоспособни както за физически, така и за интелектуален труд. Повечето от тях поначало са нетрудоспособни за физически труд и труд, изискващ прецизни движения на ръцете. При потискане на активността РА не влияе върху способността да се упражнява интелектуален труд. Болните трябва да се придържат към лечението, което им е назначил лекуващият ги ревматолог.
Има методи на нетрадиционната медицина, които се радват на добра популярност: акупунктурата иглотерапия и други методи на китайската медицина, мануалната терапия, хоме-опатията, уринотерапията и др.
Те могат да бъдат прилагани, но само и единствено след съгласуване с наблюдаващия лекар. Всяко едно самолечение или замяна на лечение може да усложни състоянието. Лечението с билки също не трябва да се прави своеволно, защото не всяка билка е добра за конкретното заболяване. Грешно е мисленето, че щом е билка, тя е безвредна. Те посочват сока от нар като удачно средство за облекчаване на болезнените ставни отоци. Приеман три пъти дневно, според специалистите, той потиска възпалението и блокира производството на ензим, разрушаващ тъканите на хрущяла.
С напредването на болестта, възпалителният процес обхваща не само ставите, но и близките сухожилия, сухожилни влагалища, мускули, надкостница. Ставата става нестабилна, защото е загубила външната си опора и е податлива на травми. Рядко се развиват извънставни прояви на болестта, но се наблюдават инфекции на вътрешни органи, предизвикани от ставното възпаление.
Болестта ограничава функционалния капацитет на болните — в първите етапи поради активността на възпалението и дискомфорта, свързан с него, а в крайните — от необратимите деформации на ставите на ръцете и краката, които снижават в значителна степен и качеството на живота. При забавено диагностициране и лечение болните трудно се обслужват сами в ежедневието и се нуждаят от чужда помощ.
При нелекуване или неправилно лекуване може да се стигне до инвалидизация на болния.
Хранителният режим е важен за поддържане на добра кондиция и спомагане на терапевтичния ефект на лечението. Диетата трябва да е богата на витамини и минерали, като винаги трябва да бъде съгласувана с лекаря, който назначава лечението. Желателно е да се ограничи употребата на животински мазнини и да се намали солта до г на ден. От менюто трябва да се изключат кафето, цитрусовите плодове, жълтъка, картофите. Гладуването е забранено. Разтоварващи дни може да се назначат само от специалист.
Менюто трябва да бъде пълноценно, разнообразно и балансирано. Има превенция срещу някои видове артритни заболявания и тя се изразява предимно в съблюдаване на здравословен начин на живот – качествена храна, богата на витамини и минерали, двигателна активност и разумен спорт.
Трябва да се има предвид наследствената предразположеност към заболяванията, която изисква системни профилактични прегледи. Артрит Последователи. Публикации Публикации. Какво представлява артритът Според учените се отключва от имунната система, която не съумява да разпознае тъканите на тялото като нормални, затова ги атакува и поразява ставите. Видове артрити Възпалителните ставни заболявания имат над различни форми.
Упорити гъбички по ноктите също могат да насочат към артритна болест.
Кой може да се разболее Хората от всяка възраст могат да се разболеят от ревматоиден артрит, като най-често се проявява между 35 и 55 години при жените, между 40 и 60 г при мъжете. Ревматизъм Наименование, с което често бива наричан ревматоидния артрит и описва различни видове и форми на ставни заболявания, чиято симптоматика се изразява в болки, подуване, схващане на мускули, сухожилия, стави и ставни връзки. Каква е разликата между артрит и артроза Артритите се характеризират с възпаление на ставите, околоставните меки тъкани или на други органи, както е при колагенозите например.
Артрит при деца Ювенилният хроничен ревматоиден артрит ЮХА е възпалително ставно заболяване при децата, което се придружава с богата клинична картина.
Болест на Бехтерев анкилозиращ спондилит е основен представител на серонегативните спондилартропатии. Псориатичен артрит Развива се при хора, страдащи от кожното заболяване псориазис около 30 процента от болните с псориазис при неправилно лечение развиват псориатичен артрит.
Реактивен артрит Обикновено се развива след прекарана бактериална или вирусна инфекция, без да има наличен инфекциозен причинител в ставната кухина. Ставна болка при артрит Болката в ставите започва през нощта и води до сутрешна скованост, която представлява невъзможност за волево свиване на ставите и може да има продължителност от 10 минути до няколко часа. Ход на болестта Характерна за ревматоидния артрит е симетричността на ставните промени, обхванати са едни и същи стави на двата засегнати крайника — ръце или крака.
Артрит на ръцете Казват, че ревматоидният артрит се познава по ръцете.
Детският артрит се диагностицира чрез физически преглед и преглед на симптомите, рентгенови лъчи и лабораторни тестове. Лекарят трябва да постави тази диагноза, особено ревматолог, специалист по артрит и други свързани състояния при деца. Няма лечение за JA, но с ранна диагностика и агресивно лечение е възможна ремисия малка или никаква активност или симптоми на заболяването. Тук ще намериш отговорите на: Какво е детски артрит? Беше ли полезна статията за теб? Ще бъдем благодарни, ако оцените информацията в тази статия:.
Да, полезна е 0. Не беше полезна 0. Ivan Nikolov октомври 6, Last Updated: октомври 6, 2 минути за четене. Тази група пациенти с ЮИА са изложени на висок риск от развитие на хроничен иридоциклит и следователно подлежат на редовни очни прегледи с шлиц-лампа на всеки три месеца.
Други изследвания, като скорост на утаяване на еритроцитите СУЕ или С-реактивен протеин CRP , които определят степента на общото възпаление са от полза; но диагнозата, както и решенията за лечението са базирани много повече на клиничните прояви, отколкото на лабораторни изследвания. В зависимост от лечението, пациентите може да се нуждаят от периодични тестове като кръвна картина, функционални тестове за черния дроб, уринни тестове , за да се провери за странични ефекти от лечението и да се оцени потенциалната безсимптомна токсичност на лекарствата.
Възпалението на ставата се оценява главно от клиничен преглед, а понякога и с образни изследвания като ултразвук. Периодичните ренгенографии или магнитен резонанс ЯМР могат да бъдат полезни за оценка на костите и костния растеж и адаптиране на терапията. Няма специфично лечение за излекуване на ЮИА. Целта на лечението е да се облекчи болката, умората и сковаността, да се предотврати ставното и костно увреждане, да се минимизират деформациите, да се подобрят движенията и да се запази растежа и развитието при всички видове артрит.
През последните десет години има огромни постижения в лечението на ЮИА с въвеждане на лекарства, известни като биологични средства. Въпреки това, някои деца може да бъдат „резистентни на лечение“, което означава, че заболяването остава активно и ставите – възпалени въпреки лечението.
Има някои насоки за лечение, въпреки че лечението трябва да се индивидуализира за всяко дете. Участието на родителите в решението за лечение е много важно. Терапията е доста комплексна и изисква сътрудничеството на различни специалисти детски ревматолог, ортопед, физиотерапевт, ерготерапевт, офталмолог.
Следващият раздел описва настоящите стратегии за лечение на ЮИА. Повече информация за специфични лекарства може да бъде намерена в раздела за лекарствена терапия. Имайте предвид, че всяка държава има списък на одобрените лекарства; следователно, не всички изброени лекарствата са достъпни във всички страни. Те са симптоматични противовъзпалителни и антипиретични температуро-понижаващи лекарства.
Симптоматични означава, че те не могат да постигнат ремисия на заболяването, но служат за контролиране на симптомите свързани с възпаление. Най-широко използвани са напроксен и ибупрофен. Аспиринът, въпреки че ефективен и евтин, се използва много по-малко днес, най-вече поради риска от токсичност системни ефекти при високи нива в кръвта, чернодробна токсичност, особено при системен ЮИА.
НСПВС обикновено се понасят добре: стомашният дискомфорт, най-честата нежелана реакция при възрастни, е необичаен при деца. Оптималният ефект върху ставното възпаление се наблюдава след няколко седмици лечение. Инжектираното лекарството е дългодействащ кортикостероиден препарат.
Tриамцинолон хексацетонид е предпочитан поради неговото продължително действие често много месеци : абсорбцията в системната циркулация е минимална. Това е лечение на избор при олигоартрит и допълнение при други форми. Тази форма на терапия може да се повтаря много пъти в същата става. Ставната инжекция може да се извършва с местна упойка или обща анестезия обикновено в по-млада възраст в зависимост от възрастта на детето, вида и броя на ставите.
Повече от инжекции годишно в една и съща става не се препоръчват. Обикновено ставните инжекции се съчетават с друго лечение, за да се постигне бързо подобряване на болката и сковаността, ако е необходимо, или докато другите лекарства започнат да действат.
Втора линия лекарства Лекарствата от втора линия са показани при деца, които имат прогресивен полиартрит, въпреки адекватната терапия с НСПВС и кортикостероидни инжекции. Лекарствата от втора линия обикновено се добавят към предхождащо лечение с НСПВС, което обикновено се продължава.
Ефектът на повечето лекарства от втора линия се проявява, едва след няколко седмици или месеци от лечението. Метотрексат Няма съмнение, че в целия свят метотрексатът е лекарството на първи избор между медикаментите от втора линия при деца с ЮИА. Няколко проучвания са доказали неговата ефективност, както и профила му на безопасност при прилагане на лекарството повече от няколко години. В медицинската литература вече е установена максималната ефективна доза 15 мг на кв.
Ето защо, седмичният метотрексат е лекарството на първи избор, особено при деца с полиартикуларен ЮИА. Той е ефективен при повечето пациенти. Има противовъзпалително действие, но също така, при някои пациенти чрез неизвестни механизми, подтиска развитието на болестта или дори постига ремисия на заболяването.
Обикновено се понася добре; най-честите нежелани реакции са стомашните прояви и повишаване на чернодробните трансаминази. По време на лечението се изисква наблюдение за потенциална токсичност с периодични лабораторни изследвания. Метотрексатът е одобрен за използване при ЮИА в много страни по целия свят. Комбинирането на метотрексат с фолиева или фолинова киселина витамин намаляващ риска от странични ефекти, особено върху чернодробната функцията , също се препоръчва.
Лефлуномид Лефлуномид ът е алтернатива на метотрексат, особено за деца, които не понасят последния. Прилага се под формата на таблетки; това лечение е проучено при ЮИА и неговата ефикасност е доказана, но това лечение е по-скъпо от метотрексат. Салазопирин и циклоспорин Други не-биологични лекарства като салазопирин, също са показали, че са ефективни при ЮИА, но обикновено се поносят по-зле от метотрексат. Опитът със салазопирин е много по-ограничен в сравнение с метотрексат.
До момента няма подходящи проучвания при ЮИА за оценка на ефикасността на други потенциално полезни лекарства като циклоспорин. Салазопиринът и циклоспоринът в момента са по-малко употребявани, особено в страни, в които биологичните средства са по-разпространени.
Циклоспоринът е ценно лекарство, в комбинация с кортикостероид, за лечение на синдрома на активираните макрофаги при системен ЮИА. Това е тежко и потенциално животозастрашаващо усложнение на системен ЮИА, който е вследствие на масивно общо активиране на възпалителния процес. Кортикостероиди Кортикостероидите са най-ефективните налични противовъзпалителни средства, но употребата им е ограничена, защото в дългосрочен план те са свързани с някои съществени нежелани реакции, включително остеопороза и забавяне на растежа.
Независимо от това, кортикостероидите са важни за лечението на системните симптоми, които са резистентни на друга терапия, за животозастрашаващи системни усложнения и като лекарство “ bridge мост “ за контролиране на острата фаза на болестта, докато лекарствата от втора линия подействат.
Локални кортикостероиди капки за очи се използват за лечение на иридоциклит. В по-тежки случаи може да се наложат перибулбарни в очната ябълка кортикостероидни инжекции или системни кортикостероиди.
Биологични агенти Нови възможности предлагат въведените през последните няколко години лекарства, известни като биологични агенти. Този термин се използва за лекарствени средства, произведени с биологично инженерство, които за разлика от метотрексат или лефлуномид са насочени към специфични молекули тумор некрозис фактор- TNF, интерлевкин 1, интерлевкин 6 или една Т-клетъчна стимулаторна молекула. Биологичните агенти са важни средства за блокиране на възпалителния процес, типичен за ЮИA. В момента има няколко биологични агента, като почти всички са специално одобрени за употреба в ЮИA вж.
Те се използват самостоятелно или в комбинация с метотрексат и са ефективни при повечето пациенти. Ефектът им е доста бърз и тяхната безопасност засега се оказва добра за няколкото години откакто са в употреба виж раздела за безопасност по-долу. Все пак е необходимо по-дълго проследяване за установяване на потенциални дългосрочни странични ефекти. Биологичните агенти за ЮИA, в т. Например, etanercept се прилага подкожно два пъти или веднъж седмично, adalimumab – подкожно на всеки 2 седмици и infliximab -чрез месечна интравенозна инфузия.
Други са все още в процес на изследване например, golimumab и certolizumab pegol при деца, а има и други молекули, които се изследват при възрастни и в бъдеще може да са налични за деца.
Обикновено анти-TNF терапията се използва за повечето от формите на ЮИA, с изключение на персистиращия олигоартрит, който обикновено не се лекува с биологични агенти. Тези средства имат по-ограничени индикации при системен ЮИA, където по- често се използват други биологични средства, като например анти-IL-1 anakinra и canakinumab или анти-IL-6 tocilizumab.
Анти-TNF се използват самостоятелно или в комбинация с метотрексат. Подобно на всички останали лекарства от втора линия, те трябва да се прилагат под строг медицински контрол. Aнти CTL4Ig abatacept Abatacept е лекарство с различен механизъм на действие, насочен срещу някои бели кръвни клетки, наречени Т-лимфоцити. В момента може да се използва за лечение на деца с полиартрит, които не отговарят на метотрексат или други биологични агенти.
Aнти- интерлевкин 1 anakinra и canakinumab и анти- интерлевкин 6 tocilizumab Тези лекарства се използват специално за лечение на системен ЮИA. Обикновено лечението на системния ЮИА започва с кортикостероиди.
Въпреки че са ефективни, кортикостероидите са свързани със странични ефекти, особено върху растежа, затова когато не успеят бързо да осигурят контрол на болестната активност обикновено няколко месеца , лекарите добавят анти-IL-1 anakinra или canakinumab или анти-IL-6 tocilizumab за лечение както на системни прояви температура , така и на артрит. При деца със системен ЮИА системните прояви понякога изчезват спонтанно, но артритът продължава; в тези случаи може да се използва метотрексат – самостоятелно или в комбинация с анти-TNF или abatacept.
Tocilizumab може да се използва при системна и полиартритна форма.
Първоначално е въведен при системен, а по-късно за полиартикуларен ЮИA и може да се използва при болни, които не са отговорили на метотрексат или на други биологични агенти. Други допълнителни терапии Рехабилитация Рехабилитацията е основен компонент на лечението. Тя включва подходящи упражнения, както и, когато е необходимо, използване на шини за ставите, за да се поддържа разположението на връзките в подходяща позиция за предотвратяване на болка, скованост, мускулни контрактури и деформации на ставите. Трябва да започне рано и трябва да се извършва рутинно за подобряване и поддържане здравината на ставите и мускулите.
Ортопедични оперативни методи Основните индикации за ортопедична хирургия са протезиране на ставите най-често тазобедрени и коленни при ставна деструкция и за хирургично освобождаване на меките тъкани в случай на постоянни контрактури.
Има много допълнителни и алтернативни терапии, които могат да объркват пациентите и техните семейства. Помислете внимателно за рисковете и ползите от тези терапии, тъй като има малко доказана полза, а те може да струват скъпо със загубата на време и пари, и допълнителния товар за детето. Ако искате да проучите допълнителни и алтернативни терапии, обсъдете тези възможности с вашия детски ревматолог. Някои терапии може да взаимодействат с традиционните медикаменти.
Повечето лекари няма да се противопоставят на алтернативни терапии, при условие, че следвате медицинските съвети.
Много е важно да не спирате приема на предписаните лекарства. Когато са назначени лекарства като кортикостероидите, за да се държи болестта под контрол, може да е много опасно да спрете приема им, ако болестта е все още активна. Моля, обсъдете проблемите относно лечението с лекуващия лекар на детето ви. Днес съществуват международни и национални препоръки, които помагат на лекарите и семействата да изберат подходящо лечение. Наскоро бяха издадени международни препоръки от ACR -Американския колеж по ревматология на www. Според тези препоръки, децата с по-леко заболяване малко засегнати стави обикновено се лекуват основно с НСПВС и кортикостероидни инжекции.
При по-тежки случаи на ЮИA няколко засегнати стави първо се прилага метотрексат или по-рядко лефлуномид и ако това не е достатъчно, се добавя биологично средство предимно анти-TNF самостоятелно или в комбинация с метотрексат.
За деца, които са резистентни или не понасят лечение с метотрексат или биологични агенти, може да се използва друг биологичен агент друг анти-TNF или abatacept. Допреди 15 години всички лекарства, използвани за лечение на ЮИа и много други детски заболявания, не са били проучвани правилно при деца. Това означава, че лекарите са предписвали лекарства въз основа на личен опит или на проучвания, проведени при възрастни пациенти.
Действително, в миналото провеждането на клинични изпитвания в детската ревматология е било трудно, главно поради липсата на финансиране за проучвания при деца и поради липса на интерес от страна на фармацевтичните компании за малкия и непечеливщ педиатричен пазар.
Преди няколко години ситуацията се промени драстично. Това се дължи на въвеждането в САЩ на Закона за най-добрите лекарства за деца и на специфичното законодателство за разработване на педиатрични лекарства Педиатричен регламент в Европейския съюз ЕС. Тези инициативи накараха фармацевтичните компании да проучват лекарствата и при деца. Понякога участието в тези проучвания изисква използването на плацебо то есть таблетка или инфузия без активно вещество , за да е сигурно, че изследваното лекарство има повече полза от вреда.
Благодарение на тези важни изследвания днес няколко лекарства са специално одобрени за ЮИA. Това означава, че регулаторните органи, като администрацията по храните и лекарствата FDA , Европейската агенция по лекарствата ЕМА и няколко национални органи са разгледали научната информация, идваща от клиничните изпитвания и позволяват на фармацевтичните компании да посочат в етикета на лекарството, че е ефикасно и безопасно за децата. Списъкът от лекарства, специално одобрени за ЮИА, включва метотрексат, etanercept, adalimumab, abatacept, tocilizumab и canakinumab.
Няколко други лекарства в момента се изследват при деца, така че вашето дете може да бъде поканено от неговия лекар да участва в такива изследвания.
Има други лекарства, които не са официално одобрени за употреба при ЮИA, като няколко нестероидни противовъзпалителни лекарства, азатиоприн, циклоспорин, anakinra, infliximab, golimumab и certolizumab. Тези лекарства могат да се използват и без одобрена индикация така наречената употреба off-label и вашият лекар може да предложи тяхната употреба, особено ако няма друго лечение.
Лекарствата, използвани за лечение на ЮИA, обикновено се понасят добре. Стомашната непоносимост, най-честата странична реакция на НСПВС които следователно трябва да се приемат с някаква храна , е по-рядка при децата, отколкото при възрастни. НСПВС могат да причинят повишаване на кръвните нива на някои чернодробни ензими, но това е рядко при други лекарства, различни от аспирин. Метотрексатът също се понася добре.
Гастроинтестиналните странични ефекти, като гадене и повръщане не са чести. За да се следи потенциалната токсичност, е важно да се следят чернодробните ензими с рутинни кръвни изследвания. Най-честото лабораторно отклонение е повишаване на чернодробните ензими, което се нормализира със спиране или намаляване на дозата на метотрексата.
Прилагането на фолинова или фолиева киселина е ефективно за намаляване на чернодробната токсичност. Реакциите на свръхчувствителност към метотрексат са редки.
МКХ Клас XIII. Хвороби кістково-м’язової системи та сполучної тканини — Вікіпедія
Артритът е медицински термин със старогръцки произход, който означава болка в ставите. Първите документирани данни за артрит датират от години преди новата ера в древноегипетските папируси. Прието е, че артритът е заболяване при възрастните хора, но клинични форми, които се изявяват преди та година на детето се определя като ювенилна форма. Класическите клинични форми на болестта са :. Спрямо това предразпределение олигоартикуларна е тази форма, при която болестният Ювенилен артрит при деца мкб 10 се проявява в по-малко от четири стави.
Етиологията на болестта не е напълно Ювенилен артрит при деца мкб 10, но Ювенилан предполага, че настъпва хиперсензитивно състояние след инфекция с патогенен микроорганизъм. Предполага се, че тази хиперсензитивност настъпва единствено при предразположени индивиди. Доказани са хронифицирани артррит при инфекция с Парвавирус B и Лаймска болест, известно като артрит при Лаймска болест. Има установена взаимовръзка при имунните механизми между тези патогени и антителата, които реагират с IgG. Други теории са свързани с генетична асоциация с човешкия левкоцитен антиген. Това предопределя и имунокомплексия механизъм. Първата клинична изява на болестта има два пика.
Системно хронично заболяване със ставно ангажиране Ювенилен артрит при деца мкб 10 детска възраст се определя като юношески ревматоиден Ювенилен артрит при деца мкб 10. Това наименования на болестта е прието от англосаксонската медицинска школа, докато европейската е приела наименованието ювенилен хроничен артрит. Синонимно наименование e и юношески идиопатичен артрит. Като ювенилни заболявания се определят тези, които се изявяват преди тата година на детето. Спрямо епидемиологичните данни болестта има два пика. Единият е от 1 до 6 годинипредимно около 3-тата годишнина, а другата е между артрпт и 14 години. Ювенилен артрит при деца мкб 10 на болестта не е напълно изяснена, но откриването на имуноглобулини от клас М в серума на болния предполага наличието на автоимунен процес.
Автоимунната реакция, често се предизвиква от вирусни инфекции, като доказано значение има вирусът на Ювенилен артрит при деца мкб 10 и вирусът на рубеолата, предизвикващ болестта рубеола. Но не при всички деца заболели с вирусни инфекции клиничната картина се отебнява с ревматологични усложнения. При вирусната инфекция в мрб на болния се ппри антитела към чуждо видовия антиген. Тази антитела се отлагат в синовията. Установяват се полиморфонуклеарни клетки. Част от тях поглъщат циркулиращите имунни комплекси и отделят хидролитични ензими, метаболити на арахидоновата киселина и кислородни радикали, които са причина за неинфекциозното възпаление с последваща тъканна деструкция.
Освен в синовията циркулиращи имунни комплекси се откриват и в другите телесни течности, което обяснява полисистеманат изява на юношески ревматоиден артрит със или без ревматоиден фактор. Патологоанатомично през първия стадий на болестта в съдовата стена се усновяват промени, увеличена ексудация, оток на синовията мрб последваща пролиферация на повърхностния слой. При прогресиране на болестния процес се наблюдава разрушаване на ставния хрущял и костта. Оформят се костни кисти и абсцеси, които могат да Ювенилен артрит при деца мкб 10 визуализирани посредством образните диагностични методи. Юношеският ревматоиден прм има три основни подтипа:. Олоартикуларна форма се характеризира с ангажиране на по-малко от 4-тири стави през първите 6 месеца от началото на болестта.
Болестният процес е предимно големите стави на долния крайник и горния крайник. Обикновено болестта е несиметрична, тоест никога не се ангажират двете коленни стави едновременно. Засягат се тазобедрените и сакроилиачните стави. Неинфекциозното възпаление се предава по съседство и на около ставните тъкани.
При част от децата се установява антинуклеарни антитела. Често усложнение на Ювенилен артрит при деца мкб 10 при момичета е възпаление на предния очен сегмент. При момчета често се установява асоциация с HLA-B27 — основният генетичен фактор за ювенилния анкилозиращ спондилоартрит. Неинфекциозното ставно възпаление се артрт при повече от Ювенилпн стави едновременно.
За разлика от олигоартикуларната форма арорит протича със симетрично ставно възпаление. Особеност на тази форма са скелетните деформации. При деца се установява изоставане на растежа на долната честностсимптом означаващ се като микрогнатия. Лицето добива специфичен вид на „граблива птица“. Обикновено се засягат и по-малките стави. Доказана е и по-високата честотата с генетична предразположеност, като ревматоидният фактор често може да бъде положителен, то есть серопозитивен, при деца с полиартикуларен HLA DR4 и HLA DW4 и позитивиране на изследването на ревматоиден фактор.
Тези специфики са характерни за серопозитивния ревматоиден артрит при възрастни. Затова тази форма на юношески ревматоиден артрит има по-лоша прогноза.
Болестта се характеризира с висока температура, ревматичен обрив, хепатоспленомегалия и увеличени лимфни възли. Често пациентите съобщават за системна и продължителна умора, отпадналост, нарушена концентрация. Понякога към клиничната симптоматика се добавят перикарден и плеврален излив. Това е типичната симптоматична манифестация, която е описана през г. Въпреки, че всяка една аотрит форма на юношески ревматоиден артрит протича със своята специфика, болестта има и неспецифична симптоматика като:.
Анамнезата децаа насочено лекарско интервю, което е насочено към уточняване сегашното състояния, минали заболявания, фамилност, рискови и социални фактори. Важно е уточняването на фамилност, тъй като юношески ревматоиден артрит има генетична асоциация. От кръвните изследвания няма специфични промени.
В някои случаи могат да се установят понижени стойности на еритроцитите и на хемоглобина, като израз на анемичен Ювенилен артрит при деца мкб 10. Генезата на анемичния синдром може да бъде обяснена с дефицита на желязо, тъй като желязото се мобилизира към възпалената синовия, тоест настъпва желязодефицитна анемия.
В други случаи анемичния синдром се дължи на непротектиран пер ос прием на нестероидни противовъзпалителни средства. От биохимичното изследване се установяват високи стойности на С-реактивен протеинкоето е признак за наличие на възпалителен процес. Скоростта на утаяване на еритроцитите е също завишена. Водещи са имунологичните изследвания. Изследват се антинукларните антитела — признак на автоимунен процес. Задължително изследване е ревматологичният фактор.
Рентгенографията остава конвенционален диагностичен метод. В ранните етапи на болестта се визуализират само меко тъканните периставни промени. Подходящ диагностичен метод за визуализиране на хрущялните измененият е артросонографията дял на ултразвуковото изследване.
На по-късен етап от артрографията се установява:. Терапията на юношески ревматоиден артрит е мултидисциплинарна. Тя се провежда съвместно с лекар специалист по педиатрия, ревматолог и физиотерапевт. Лечението е фармакологично и нефармакологично. Нефармалогогичната и част е свързана със създаване на индивидуализиран хигиенно — диетичен режим. Терапията е насочена към овладяване на сегашната симптоматика и ограничаване на прогреса на болестта.
За овладяване на болката се използват нестероидни противовъзпалителни средства със системно или локално приложение. Тази група лекарства се характеризират с инхибиране потискане на циклооксигеназата, който е отговорен в генерирането на възпалителен отговор. Силно изразени системни прояви могат да бъдат ограничени с прием на кортикостероиди. Терапията с кортикостероиди има редица негативни ефекти като забавяне на растежа, остеопороза, затлъстяване, диабетогеген ефект и други, се препоръчва да е за Ювенилен артрит при деца мкб 10 период за време.
Съвременните медикаменти, използвани в лечението на юношески ревматоиден артрит са определени даца биологични средства.
TNF инхибитор като лекарствена група се характеризират с потискане на тумор некротизиращ фактор TNFкойто е част от възпалителния отговор при автоимунни реакции. Назад Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан Артропатии Възпалителни полиартропатии Юношески [ювенилен] артрит Юношески ревматоиден артрит. Юношески ревматоиден артрит МКБ M Автор: д-р Фериде Максудова. Въпреки, че всяка една клинична форма на юношески ревматоиден артрит протича със своята специфика, болестта има и неспецифична симптоматика като: Болка в ставите — основен симптом.
Болката е непровокирана и силна. Често, освен артралгията се установява и миалгия. Броят на болезнените стави се променя спрямо клиничната форма на болестта.
Ставен оток — рязко се увеличава обемът на ставата и родителите забелязват несъответствие в размера на двете стави. Затопляне на локалната температура и зачервяване не е задължително. Дисфункционалност на ставата — ограничен обем от пасивни и активни движения. Диагностичен алгоритъм Анамнеза и физикален статус Анамнезата представлява насочено лекарско интервю, което е насочено към уточняване сегашното състояния, минали заболявания, фамилност, рискови и социални фактори.
Лабораторни данни От кръвните изследвания няма специфични промени. Образни диагностични методики Рентгенографията остава конвенционален диагностичен метод.
На по-късен Ювенилен артрит при деца мкб 10 от артрографията се установява: Стеснение на ставната ивица Ставни кисти и ерозии Подуване на меките тъкани Терапията на юношески ревматоиден артрит е мултидисциплинарна. От сайта От форума. Напиши коментар 0 Ювенилен артрит при деца мкб 10. Всички Ювенилен артрит при деца мкб 10 запазени! Изработка на интернет портал от Valival.
Научете повече Разбрах.
Юношески ревматоиден артрит МКБ m Но не при всички деца заболели с вирусни инфекции клиничната картина се отебнява с ревматологични усложнения. Ювенилен артрит със системно начало.
Характеристики на болестта. Малолетните и ревматоиден артрит – е патология, която се формира при деца и юноши под 16 години, които могат да засегнат не само ставите, но също и . Код по МКБ Алфавитные указатели МКБ Болезни и травмы по их характеру— Классы I-XIX, XXI, XXII. Внешние причины травм— термины в этом разделе представляют собой не медицинские диагнозы, а описание обстоятельств, при которых произошло событие (Класс XX. Внешние причины. Артритът при деца се нарича детски артрит или ювенилен артрит. Най-често срещаният тип детски артрит е ювенилният идиопатичен артрит (ЮИА), известен още като ювенилен ревматоиден артрит. Според МКБ, различните форми на това заболяване имат собствен код, определен като m за ювенилен ревматоиден артрит. m за ювенилен анкилозиращ спондилит (sac).
Младежкият артрит с появата.
Юношеский [ювенильный] артрит при болезнях, классифицированных в других рубриках (M09*)
При педиатричната практика младежкият ревматоиден артрит е чест. Тази патология продължава подобно на възрастен артрит. Ювенилен артрит при деца мкб 10 е характерна за деца под годишна възраст. Това е най-често диагностицираната болест по ревматология. Момичетата страдат от артрит 1. Болестта не може да бъде напълно излекувана. Лечението се извършва и през целия живот. Важно е при отсъствието на подходяща терапия младежкият артрит да причини ранно увреждане. Каква е етиологията, клиниката и лечението на заболяването?
Малолетните и ревматоиден артрит — децо патология, която се формира при деца и юноши под 16 години, които могат Ювенилен артрит при деца мкб 10 засегнат не само ставите, но деуа и други органи. Такава диагноза може да направи лекар, ако детето има артрит, който продължава повече от 6 седмици.
Според учените се отключва от имунната система, която не съумява да разпознае тъканите на тялото като нормални, затова ги атакува и поразява Ювениен. В резултат 100 Ювенилен артрит при деца мкб 10 се разрушава структурата на хрущяла, костите, сухожилията и връзките, което може да доведе до постоянна деформация и инвалидизиране. Ревматоидният артрит е най-често срещаното възпалително ставно заболяване.
Характеризира се със симетрично възпаление на ставите на ръцете и краката и прогресиращ, необратим, хроничен ход при забавена диагноза и лечение. Възпалителните ставни заболявания имат над различни форми. Най-разпространеният вид е остеоартритът, следван от ревматоидният артрит, подаграта, а нкилозиращият спондилит Болест на Бехтеревювенилен хроничен артрит, псориатичен артрит и др.
Характерни признаци са:. Хората от всяка възраст могат да се разболеят от ревматоиден артрит, като най-често се проявява между 35 и 55 години при жените, между 40 и 60 г при мъжете. Децата също боледуват като в детска възраст заболяването се нарича ювенилен хроничен артрит. Артритт е по-характерен за младите хора, мбк с напредване на възрастта по-често уврежда сърдечните клапи и по-рядко ставите.
Наименование, с което често бива наричан ревматоидния артрит и описва различни видове и форми на ставни заболявания, чиято симптоматика се изразява в болки, подуване, схващане на мускули, сухожилия, стави и ставни връзки. Често не става въпрос за ставни проблеми, а за грешен имунен отговор след прекарани инфекции или Ювенилен артрит при деца мкб 10 автоимунни заболявания. Нелекувани тези състояния мокат да увредят трайно сърцето, бъбреците, костите и кожата.
Артритите се характеризират с възпаление на ставите, околоставните меки тъкани или на други органи, както е при колагенозите например. Те не могат да Ювенилен артрит при деца мкб 10 излекувани напълно, защото причинителят обикновено е неизвестен и неуточнен.
Артрозата е т. При нея възникват необратими промени в качествата на ставните и околоставните тъкани и структури вследствие на възрастта или други професионални и механични фактори. Гъвкавостта и еластичността на ставния хрущял намаляват и по костния край се появява ръб под формата на шип. Пълното оздравяване не е възможно. Ювенилният хроничен ревматоиден артрит ЮХА е възпалително ставно заболяване Ювенилен артрит при деца мкб 10 децата, което се арттит с богата клинична картина.
Среща се още като детски ревматоиден артрит. Често протича непредсказуемо и при неправилно и ненавременно лечение води до деформация на ставите и дори инвалидизация. При навременно и адекватно лечение ЮХА при децата може да бъде напълно излекуван, без да премине към ревматоиден артрит.
Поради растежа децата, за разлика от възрастните, имат голяма възстановителна способност на съдове и органи. То е хронично възпалително ставно заболяване, за окето е характерно възпалението на гръбнака спондилит и на сакроилиачните стави, разположени между опашната и тазовите кости сакроилиит. Болестта на Бехтерев има прогресиращ Ювенилен артрит при деца мкб 10 необратим характер. Развива се при хора, страдащи от ппри заболяване псориазис около 30 процента от болните с псориазис при неправилно лечение развиват псориатичен артрит.
Засегнатите стави се подуват, вдвърдяват и стават силно болезнени. Хора, които страдат от това заболяване може да имат отклонения в развитието на ноктите, както и да икб оплакват от слабост в цялото тяло.
С времето този вид артрит се влошава, а засегнатите стави могат да бъдат трайно увредени или деформирани.
Рискови фактори:. Те отключват възпалителен отговор, чиято най-честа изява е подагрозната криза. Пристъпът се характеризира със силна болка, подуване и зачервяване на ставата — най-често в зоната на палеца на стъпалото. Навременното поставяне на диагнозата е в основата на правилното лечение и превенцията на усложненията. Обикновено се развива след прекарана бактериална или вирусна инфекция, без да има наличен инфекциозен причинител в ставната кухина. Най-често възниква след инфекция на стомашно-чревния тракт или на пикочно-половата система.
Болката в ставите започва през нощта и води до сутрешна скованост, която представлява невъзможност за волево свиване на ставите и може да има продължителност от 10 минути до няколко часа.
През деня болката утихва. Възпалените стави може да са по-малко от четири или повече, тогава говорим за полиартрит. Характерна за ревматоидния артрит е симетричността на ставните промени, обхванати са едни и същи стави на двата засегнати крайника — ръце или крака. В началото ставните промени могат да бъдат асиметрични, като ангажират само едната или приоритетно едната от двете симетрични стави на засегнатите крайници. Проявата на симетричност в ставното възпаление говори за развитие на заболяването.
В крайните етапи на болестта на мястото на увредените вътреставни структури се разраства костна тъкан, която блокира ставата. Процесът се нарича анкилозиране на ставата. Пр напредналите статии се засягат все повече стави. Води до изкривяване на ставите и при прогресиране на заболяването до трудна подвижност и инвалидизиране.
Казват, че ревматоидният артрит се познава по ръцете. При ставни възпаления на горните крайници най-често:. Това е проблем, който също засяга горните крайници и се изразява най-често във възпаление на рамото.
Най-често до това се стига, когато пои се натовари с прекомерно физическо усилие върху раменната става. Простуда също може да предизвика периартрит, затова от това заболяване много често страдат шофьори, които имат навик да държат ръката си на отворен прозорец. При първите симптоми болните трябва Ювенилен артрит при деца мкб 10 се обърнат към ревматолог, който ще направи съответния преглед и ще назначи нужните изследвания.
Водещият ревматолог проф. Златимир Коларов обяснява как точно става диагностицирането: Лекарят поставя анамнеза, след като задава на болния задава следните въпроси:. Ревматологът прави оглед на цялото тяло на болния, на променените тъкани и органи чрез опипване палпацияпречукване мубпреслушване аускултация и измерване мензурация.
Ако сметне че е необходима по-прецизна, най-често трудовоекспертна, оценка Ювенилен артрит при деца мкб 10 измерва и размерът на движение на ставите на ръцете и краката с ъгломер. Назначават се лабораторни изследвания и се прави рентгенография на засегнатите стави.
Най-често това са китките, ставите на дланите и пръстите, коленете, стъпалата. Прилагат се, при нужда, и скенер, ядрено-магнитен резонанс, сцинтиграфия и ехография на ставите. Някои клинични и лабораторни особености в протичането на равматоидния артрит са основание за диференцирането на няколко варианта на болестта — синдром на Фелти, Ювениьен на Стил у възрастни, синдром на Сьогрен. Дискусионно е дали това са отделни болести със собствена клинична картина, прогноза и еволюция, или различни прояви на една и съща болест.
Възникването им в хода на артрита и сходните ставни промени дават основание на някои изследователи да ги определят като клинични варианти на равматоидния артрит.
Ако жена, страдаща от артрит желае да забременее, трябва внимателно да се информира от лекуващия я ревматолог и гинеколог за това, което я очаква. Някои лекарства, които се прилагат при ревматични заболявания, са добри за овладяване на болестта, но опасни за плода. При спирането им съществува риск Ювенилен артрит при деца мкб 10 обостряне на заболяването с всички нежелани последствия за болната жена. Ранното целенасочено лечение забавя хода на болестта и затова при неразположения, насочващи към ставно заболяване болният трябва да се обърне към специалист.
Терапията, която се назначава на една и съща болест е различно при различните форми, активност и стадии, то есть точното поставяне на на диагнозата дава възможност за прецизирано, адекватно, целенасочено и диференцирано лечение. Единствено ревматолог може да назначи терапия, включваща всички необходими компонети. Това става при доказана артритна болест и установяване стадия на развитие. Първите ппри възпалението и намаляват болката. Вторите потискат имунните реакции и по ппри начин се борят със самото заболяване. Съхраняването на ставните структури е основна цел и смисъл на лечението на всяка ревматична болест.
Това се постига с две основни групи Ювенилен артрит при деца мкб 10 в зависимост от структурата, на която въз-действат — хондропротектори подобряват храненето и качествата на хрущяла и лубриканти подобряват смазващите качества и стабилността на ставната течност.
По време на терапията се прилагат обикновени аналгетици, НСПВС и КОКС инхибитори, променящи болестната активност средства синтетични и биологични средства, кортикостероиди, гастропротектори и др. При силно възпалени стави кортикостероидните лекарства могат да се приложен локално чрез инжектиране. При ревматоиден артрит рядко се прибягва до хирургични методи, използват се предимно протезиране на коленните и тазобедрените стави, много по-рядко — коригиращи операции.
Физиотерапията оказва положителен ефект, като трябва да се избягва такава, свързана със загряване на ставата. ПОлезни са и нискочестотните и магнтните и лазерни терапии, както и санаторно-курортното лечение. Особено добро въздействие оказва лечебната гимнастика. Специалистите могат да предпишат и използването на помощни средства, които да подобрят общото състояние на болния, да повлияват по неспецифичен начин възпалението, болката и сковаността, да Ювенилен артрит при деца мкб 10 отслабналите сухожилия, мускули и стави и подобряват децаа на живот на болния.
При нелечение всички болни са нетрудоспособни както за физически, така и за интелектуален труд. Повечето от тях поначало са нетрудоспособни за физически труд и труд, изискващ прецизни движения на ръцете.
При потискане на активността РА не влияе върху способността да се упражнява интелектуален труд. Болните трябва да се придържат към лечението, което им е назначил лекуващият ги ревматолог. Има методи на нетрадиционната медицина, които се радват на добра популярност: акупунктурата иглотерапия и Ювенилен артрит при деца мкб 10 методи на китайската медицина, мануалната терапия, хоме-опатията, уринотерапията и др. Те могат да бъдат прилагани, но само и единствено след съгласуване с наблюдаващия лекар.
Всяко едно артритт или замяна на лечение може да усложни състоянието. Лечението с билки също не трябва да се прави своеволно, защото не всяка билка е добра за конкретното заболяване. Грешно е мисленето, че щом е билка, тя е безвредна.
Те посочват сока от нар като удачно средство за облекчаване на болезнените ставни отоци. Приеман Ювеннилен пъти дневно, според специалистите, той потиска възпалението и блокира производството на ензим, разрушаващ тъканите на хрущяла.
С напредването на болестта, възпалителният процес обхваща не само ставите, но и близките сухожилия, сухожилни влагалища, мускули, надкостница. Ставата става нестабилна, защото е загубила външната си опора и е податлива на травми. Рядко се развиват извънставни прояви на болестта, но се наблюдават инфекции на вътрешни органи, предизвикани от ставното възпаление.
Болестта ограничава функционалния капацитет на болните — в първите етапи поради активността на възпалението и дискомфорта, свързан с него, а в крайните — от необратимите деформации на ставите на ръцете и краката, които снижават в значителна степен и качеството на живота. При забавено диагностициране и лечение болните трудно се обслужват сами в ежедневието и се нуждаят от чужда помощ.
При нелекуване или неправилно лекуване може да се стигне до инвалидизация на Юввенилен. Хранителният режим е важен за поддържане на добра кондиция и Ювенилен артрит при деца мкб 10 на терапевтичния ефект на лечението. Диетата трябва да е богата на витамини и минерали, като винаги трябва да бъде съгласувана с лекаря, който назначава лечението.